Łysienie telogenowe to łysienie niebliznowaciejące, występuje u osób obu płci i w każdym wieku (choć u małych dzieci jest rzadkością). W tym przypadku większość włosów znajduje się właśnie w fazie telogenowej – fazie spoczynku. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Stres, choroby, przyjmowanie niektórych leków… Łysienie telogenowe może występować zarówno jednorazowo, jak przewlekle.

Telogen – jedna z trzech faz wzrostu włosa

Łysienie telogenoweCykl życiowy wszystkich włosów na ciele człowieka można podzielić na trzy fazy. Jednocześnie, nie wszystkie włosy znajdują się w tej samej fazie, w jednym momencie. Ponadto procesy te przebiegają nieco inaczej w obszarach skóry owłosionej oraz na ciele. W kontekście łysienia telogenowego należy skupić się na obszarach owłosionych.
Okres wzrostu nazywany jest anagenem. W obszarze owłosionej skóry trwa on około 3 – 6 lat. W tej fazie znajduje się około 80% włosów. Następnie włosy przechodzą w fazę przejściową – katagen – która obejmuje jedynie około 0,5 – 1% włosów.
Następnie włosy przechodzą w fazę telogenu, która obejmuje 10 – 20% włosów i trwa od 2 do 4 miesięcy. Wówczas włos znajduje się najbliżej powierzchni skóry i wypada - na przykład w wyniku działania czynników mechanicznych (np. czesanie).

Łysienie telogenowe - przyczyny

O łysieniu telogenowym mówi się, gdy równowaga pomiędzy ilością włosów, znajdujących się w poszczególnych fazach, zostaje zachwiana – w fazie telogenowej znajduje się ponad 50% włosów. Do takiej sytuacji mogą przyczyniać się następujące czynniki:

 • długotrwały stres,
 • ogólne przemęczenie, brak snu,
 • zaburzenia o podłożu hormonalnym,
 • niedożywienie, niedobory składników diety,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • choroby ogólnoustrojowe,
 • zakażenie wirusem HIV.

Utrata włosów zaczyna się po około 3 miesiącach od pojawienia się przyczyny, co wynika z długości faz wzrostu włosów. Łysienie najczęściej ustępuje po 6 – 12 miesiącach od momentu, w którym czynnik przestaje oddziaływać (np. zakończenie przyjmowania leków).

Objawy łysienia telogenowego

W przypadku łysienia telogenowego utrata włosów ma formę ogólnego przerzedzania się włosów. Najwięcej włosów wypada w wyniku mechanicznych uszkodzeń – podczas czesania w kontakcie z poduszką podczas spania.

Łysienie telogenowe - badania

Łysienie telogenowe - objawyW przypadku diagnostyki łysienia telogenowego, najlepsze rezultaty otrzymuje się poprzez stosowanie nowoczesnych metod trychologicznych. Poza szczegółowym wywiadem z pacjentem, konieczne jest wykonanie zabiegów Trichogram oraz Tricholab. Pozwalają one na szczegółową ocenę stanu włosów oraz cebulek, a także oszacowanie, jak wiele włosów znajduje się w fazie telogenu.
Trichogram polega na pobraniu do badań próbek włosów wraz z cebulkami. Próbki są następnie wysyłane do laboratorium i tam przez kolejne 30 dni badane. Trichoskopia polega na obejrzeniu włosów i skóry głowy na dużym powiększeniu za pomocą dermatoskopu. Jednocześnie wykonywanych jest kilka zdjęć, które następnie przesyła się do laboratorium. Tak dokładna analiza pozwala na trafną diagnostykę i wdrożenie skutecznego leczenia.

Łysienie telogenowe - leczenie

W przypadku łysienia telogenowego mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniu – włosy są zdolne do wzrostu. Dzięki nowoczesnym zabiegom można nie tylko zatrzymać łysienie, ale też pobudzić porost włosów. Takie profesjonalne leczenie pozwala na uzyskanie najlepszych i najszybszych efektów. Wśród zabiegów trychologicznych wymienić można takie propozycje, jak:

 • mezoterapia: to zabieg polegający na wprowadzaniu składników aktywnych bezpośrednio do skóry. Wyróżnia się mezoterapię igłową (wykorzystuje się kaniulę), mikroigłową (wykorzystuje się Dermapen/Mezopen) oraz bezigłową (Dermojet). Podczas zabiegów najczęściej podaje się wcześniej pobrane od pacjenta osocze bogatopłytkowe lub kortykosteroid (preparat Kenalog),
 • Karboksyterapia Reology2: polega na śródskórnym oraz podskórnym podaniu podaniu dwutlenku węgla. Dzięki temu rozszerzają się naczynka i powstają nowe – w efekcie przyśpieszony zostaje wzrost włosów,
 • Dr.CYJ Hair Filler: to zabiegi bazujące na preparacie, stanowiącym kompozycję siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego. Substancja podawana jest iniekcyjnie,
 • Kriomasaż Cryo-S: podczas tych zabiegów wykorzystuje się niskie temperatury, które uzyskiwane są poprzez działanie na skórę podtlenkiem azotu. Cały proces sprzyja odnowie biologicznej skóry,
 • terapia UVA/UVB/PUVA: stosowana jest przede wszystkim u pacjentów z łysieniem plackowatym. Zabiegi polegają na naświetlaniu skóry głowy.

Wszystkie zabiegi trychologiczne wykonywane są w seriach. Wyboru samej metody, jak i dostosowanie ilości i częstotliwości wizyt dokonuje kosmetolog trycholog (w niektórych przypadkach dermatolog trycholog) na podstawie wywiadu oraz wykonanych badań. Każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie.

Domowe metody

Najlepsze efekty w postaci powstrzymania łysienia i pobudzenia wzrostu włosów otrzymuje się poprzez profesjonalną kurację zabiegową. Porównywalnych efektów nie można uzyskać poprzez stosowanie domowych metod. Jednakże istnieje kilka sposobów na przyśpieszenie i wzmocnienie efektów leczenia.

Unikać warto wszelkich czynników, które mogą powodować podrażnienia skóry głowy oraz włosów. Do mycia warto używać szamponów, które pobudzają ich wzrost.
Myjąc włosy wykonujemy delikatny masaż, nie wolno intensywnie pocierać skóry głowy. Po kąpieli włosy owijamy ręcznikiem – nie trzemy ich. Nie powinno się rozczesywać mokrych włosów, gdyż wtedy wypadnie ich więcej. W miarę możliwości warto też ograniczyć stosowanie suszarki, lokówki, prostownicy oraz lakierów do włosów, pianek, farb i suchych szamponów.

Podsumowanie

Łysienie telogenowe można skutecznie zwalczyć za pomocą profesjonalnych zabiegów trychologicznych. Zawsze w przypadku nadmiernie wypadających włosów i podejrzeniu wystąpienia początku łysienia, należy skontaktować się z kosmetologiem trychologiem. Optymalnie dobrana kuracja daje bardzo duże szanse na znaczne ograniczenie wypadania włosów.

Darmowe konsultacje

Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło L, Rakowska A, Rudnicka L: Androgenetic alopecia. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society [w:] “Przegląd Dermatologiczny”
2. Olszewska M, Rudnicka L, Rakowska A, Kurzeja M: Advances in diagnosing hair loss [w:] „Przegląd Dermatologiczny”, 2009
3. Skrok A, Kozłowska A: The role of hormonal thyroid gland pathology in hair disorders [w:] “Przegląd Dermatologiczny”, 2013