Porost włosów – jak go pobudzić? Czy w ogóle jest to możliwe? Wiele osób marzy o gęstej, bardziej bujnej fryzurze, czy po prostu szybszym wzroście włosów. W tym celu stosować można specjalne szampony, odżywki oraz inne tego typu preparaty na porost włosów. Często jednak zapominamy o jeszcze jednym rozwiązaniu, które jest najbardziej efektywne – specjalistycznych zabiegach trychologicznych. Jak są więc skuteczne sposoby na porost włosów?

Fazy wzrostu włosa
AnagenCzyli aktywna faza wzrostu włosa. Włos wydłuża się wtedy, a komórki tworzące go intensywnie się dzielą. Faza anagenu trwa zwykle około kilku lat. U niektórych będzie to okres dwuletni, u niektórych siedmioletni. Jeżeli jesteśmy w pełni zdrowi – zdecydowana większość włosów (90%) będzie znajdować się w tej fazie
KatagenGdy kończy się faza wzrostu, włos wchodzi w fazę zanikania. Jej standardowa długość waha się między 14 a 21 dniami. W korzeniu włosa zachodzą procesy zmiany struktury. Cebulka włosa zostaje wypchnięta w kierunku wierzchu skóry. Mniej więcej 3 % włosów głowy znajduje się w fazie katagenu
TelogenFaza wypadania. Włos jest wtedy całkowicie zrogowaciały i nie zachodzą w nim procesy życiowe. W ciągu miesiąca lub dwóch cebulka staje się coraz cieńsza, aż w końcu wypada przy myciu lub szczotkowaniu. Faza telogenu obejmuje około 13 % włosów na zdrowej skórze głowy

Przyczyny i objawy wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosówIstnieje wiele potencjalnych przyczyn wypadania włosów. Dużą grupę czynników stanowią choroby skóry głowy, ale też choroby ogólnoustrojowe, przyjmowanie niektórych leków, czy zaburzenia hormonalne. W wielu przypadkach nadmierna utrata włosów związana jest z niezdrowym trybem życia: złą dietą, nadmiernym stresem, bezsennością. Ponadto negatywnie na stan włosów może wpływać nieodpowiednia pielęgnacja – stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków, częste używanie lokówki i suszarki. Wreszcie, niektóre osoby naturalnie mają rzadkie, cienkie, łamliwe i delikatne włosy.
Podczas gdy część pacjentów naturalnie ma niezbyt gęste włosy, czasem fryzura przerzedza się nagle. Pamiętać należy, że o łysieniu mówi się, gdy w ciągu jednego dnia traci się więcej niż 100 włosów. W takim przypadku należy udać się do specjalisty i upewnić się, że przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest choroba. Silnym sygnałem alarmowym powinna być również utrata włosów w ograniczonych obszarach – nie na całej powierzchni skóry głowy.

karina-pietrzelaMożemy śmiało powiedzieć, że kondycja naszych włosów to papierek lakmusowy stanu zdrowia całego organizmu. Gdy porost włosów odbiega znacząco od normy, nie wahajmy się – i skonsultujmy się z odpowiednim specjalistą. O ile kwestie estetyczne to jedna sprawa (często tak istotna dla Pań), na którą jednak można przymknąć czasem oko, o tyle ogólny stan zdrowia powinien być dla nas priorytetemmówi Karina Pietrzela, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Zabiegi trychologiczne na porost włosów

Jak przyspieszyć porost włosów? Jak wzmocnić włosy? Najlepszym rozwiązaniem będą specjalistyczne zabiegi na porost włosów takie, jak:

  • mezoterapia: to najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku problemów z nadmiernym wypadaniem włosów. Zabiegi polegają na bezpośrednim podaniu do skóry koktajlu odżywczego. W zależności od metody, można wyróżnić mezoterapię igłową (wykorzystuje się specjalną kaniulę), mezoterapię mikroigłową (za pomocą urządzenia Dermapen/Mezopen) oraz mezoterapię bezigłową (Dermojet). Podczas mezoterapii skóry głowy najczęściej podaje się osocze bogatopłytkowe, wcześniej pobrane od pacjenta, lub preparat Kenalog,
  • Karboksyterapia Reology2: to zabiegi, które dają bardzo dobre efekty. Polegają na podaniu podskórnym lub śródskórnym dwutlenku węgla. W rezultacie dochodzi do powstania nowych naczynek oraz rozszerzenia już istniejących,
  • Kriomasaż Cryo-S: zabiegi polegają na dużym obniżeniu temperatury poprzez podaniu podtlenku azotu. Cały proces prowadzi do pobudzenia odnowy biologicznej,
  • Dr.CYJ Hair Filler: podczas zabiegów podawany jest specjalny preparat, który pobudza porost włosów. Jego skład opiera się na kompozycji siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
  • terapia UVA/UVB/PUVA: stosowana jest głównie w przypadku łysienia plackowatego i polega na naświetlaniu skóry głowy.

Zabiegi na szybszy porost włosów – badania

Trichogram - badanieFundamentem skutecznego leczenia jest specjalistyczna diagnostyka. Chcąc się dowiedzieć, co na porost włosów najlepiej zadziała, konieczna będzie wcześniejsza konsultacja z kosmetologiem trychologiem. Podczas pierwszej wizyty specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, a także wykonuje dwa profesjonalne badania.
Trichoskopia to nowoczesne badanie polegające na obejrzeniu skóry na dużym powiększeniu. Jednocześnie wykonuje się kilka zdjęć, które następnie wysyłane są do laboratorium. Taka profesjonalna analiza pozwala na określenie stanu skóry głowy oraz włosów. Kolejnym badaniem jest Trichogram – w tym przypadku kosmetolog trycholog pobiera próbki włosów i wysyła je do analizy laboratoryjnej.
Podczas wizyty kosmetolog trycholog może zalecić wykonanie dodatkowych badań krwi lub zalecić konsultację z lekarzem specjalistą (np. endokrynologiem). Wyniki analizy laboratoryjnej są gotowe po około miesiącu.

Wówczas udajemy się na kolejną konsultację. Na podstawie kompletu badań oraz wywiadu z pacjentem, kosmetolog ustala plan kuracji. Dobiera odpowiedni zabieg, ustala ilość i częstotliwość spotkań. Wszystkie zabiegi trychologiczne wykonuje się w seriach.

Domowe metody – czy istnieje preparat na porost włosów?

W popularnych drogeriach, a nawet aptekach, można znaleźć mnóstwo preparatów na porost włosów: szampony, maski, płyny, czy ampułki na porost włosów… Takie kosmetyki i dermokosmetyki mogą wzmocnić włosy. Ważne, aby zawierały jak najwięcej substancji aktywnych. Co istotne, nawet przy pomocy najlepszego szamponu, czy innego produktu tego typu, nigdy nie osiągniemy efektów porównywalnych z profesjonalnymi zabiegami, dlatego dla osób łysiejących z powodu choroby to nie jest dobre rozwiązanie. Takie preparaty mogą ograniczyć utratę włosów i nieco poprawić ich kondycję, ale nie są w takim stopniu jak zabiegi pobudzić wzrostu włosów i wzmocnić włosy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest traktowanie takich kosmetyków jako uzupełnienie profesjonalnej kuracji trychologicznej. Warto je stosować także po zakończeniu terapii.

Igor-MichajlowskiPamiętajmy, że źle dobrane kosmetyki mogą być przyczyną wypadania włosów i ich spowolnionego porostu. Powinniśmy unikać preparatów naszpikowanych chemicznymi składnikami, które mogłyby zachwiać równowagę naszej skóry głowy. Najlepszym wyjściem jest stosowanie preparatów na bazie naturalnych składników aktywnych. Działają łagodnie, a zawarte w roślinnych wyciągach i olejach substancje aktywne mogą nam pomóc w walce o szybszy porost włosów, ponieważ mają potencjał odżywczy i wzmacniający – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-trycholog Clinica Cosmetologica

Dobrym przykładem dermokosmetyków na wypadanie włosów jest zestaw Delpos. Zawiera on kompleksową kurację: szampon, wcierkę na noc oraz maskę odżywiającą włosy, które regularnie stosowane pozwalają na wzmocnienie włosów i działają wspomagająco na porost włosów.

W poniższej tabeli zostały przedstawione składniki aktywne każdego z preparatów zestawu Delpos:

DELPOS Night SolutionCinchona Succirubra Extract
Caffeine
Panax Ginseng Root Extract
Ginkgo Biloba Leaf Extract
Centella Asiatica Extract
DELPOS ShampooCalendula Officinalis Extract
Emblica Officinalis Fruit Extract
Camellia Sinensis Leaf (Green Tea) Extract
DELPOS MaskBetaine
Urea
Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil
Bambusa Arundinacea Stem Extract
Nigella sativa (Black Cumin) Seed Oil
Delpos - zestaw

POZNAJ DELPOS
KOSMETYKI STYMULUJĄCE POROST WŁOSÓWWIĘCEJ

Podsumowanie

Skuteczne zagęszczenie i wzmocnienie włosów jest możliwe. Najlepszym rozwiązaniem są profesjonalne zabiegi trychologiczne. Dają doskonałe efekty w krótkim czasie, są bezpieczne i bezinwazyjne. Taką terapię zawsze powinna poprzedzać szczegółowa diagnostyka, dzięki której zostanie dobrany najlepszy plan kuracji.

FAQ – porost włosów

1. Jak pobudzić porost włosów?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na poprawę porostu włosów. Jednym z najlepszych jest skorzystanie ze specjalistycznych zabiegów trychologicznych. Ponieważ tempo porostu włosów zależy od naszego trybu życia, warto przyjrzeć się także takim aspektom jak dieta, sen, czy pielęgnacja włosów. Pod pojęciem pielęgnacji rozumiemy nie tylko samą stylizację włosów (np. ciasne upięcia włosów mogą być przyczyną osłabienia mieszków włosowych i łysienia), ale przede wszystkim kosmetyki, które mają kontakt z naszą skóra głowy na co dzień. Wybierając dobrej jakości dermokosmetyki, takie jak np. Delpos, zwiększamy swoją szansę na lepszy porost włosów. W przypadku kiedy standardowe metody nie przynoszą skutków – należy udać się na wizytę do specjalisty.

2. Jak na porost włosów działają zabiegi trychologiczne?

Zabiegi trychologiczne silnie stymulują mikrokrążenie w obrębie skóry głowy i poprawiają ukrwienie cebulek włosowych. W wielu zabiegach wykorzystuje się silnie skoncentrowane składniki odżywcze, które są odpowiednio wtłaczane do skóry głowy. To pozwala pobudzić uśpione mieszki włosowe i powoduje, że wyrastają nowe włosy. W przypadku osób cierpiących na łysienie proces leczenia czasami wspomaga się lekami.

3. Czego o poroście włosów możemy się dowiedzieć w gabinecie trychologa?

Trycholog oceni stan naszej skóry głowy, przeanalizuje nasze codzienne nawyki oraz w razie potrzeby zaleci odpowiednie badania lub konsultacje z innym specjalistą celem uregulowania np. problemów z tarczycą. Na tej podstawie ustali, co może być przyczyną spowolnionego porostu lub wzmożonego wypadania włosów. Dobierze też kurację stosownie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy trychologa, gdyż dzięki temu możemy poznać źródło naszych problemów z włosami.
Darmowe konsultacje

Bibliografia

1. Dana A, Batory M, Erkiert-Polguj A, Augustyniak A, Rotsztejn H: Effects of LED radiation on the skin – what is new in recent research? Part II. In skin remodeling processes and hair growth [w:] Dermatology Review, 2015
2. Olszewska M, Rudnicka L, Rakowska A, Kurzeja M: Advances in diagnosing hair loss [w:] Dermatology Review, 2009
3. Skrok A, Kozłowska A: The role of hormonal thyroid gland pathology in hair disorders [w:] Dermatology Review, 2013
4. Trink A, Sorbellini E, Bezzola P, Rodella L, Rezzani R, Ramot Y, Rinaldi F: A randomized, double-blind, placebo- and active-controlled, half-head study to evaluate the effects of platelet-rich plasma on alopecia areata [w:] British Journal of Dermatology, 2013