Wypadanie włosów. Z tym problemem zmaga się wiele osób – bez względu na wiek, czy płeć. Najczęściej jest to przerzedzanie się fryzury na całym obszarze owłosionej skóry głowy. Chcąc zatrzymać ten proces, należy skonsultować się ze specjalistą – kosmetologiem trychologiem, który po wykonaniu specjalistycznych badań, ustali najbardziej efektywną kurację.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny utraty włosówNadmierne wypadanie włosów może być spowodowane licznymi czynnikami. W wielu przypadkach są dość prozaiczne i wiążą się z nieodpowiednią pielęgnacją włosów oraz skóry głowy – stosowane są kosmetyki o właściwościach drażniących i wysuszających, lokówka, prostownica, suszarka, lakiery, pianki do włosów… Wszystko to może przyczynić się do zbyt intensywnej utraty włosów.

Jednakże nieodpowiednia pielęgnacja to nie jedyna możliwa przyczyna nadmiernej utraty włosów. Wypadanie włosów może mieć swoje podłoże w ogólnym osłabieniu organizmu, spowodowanym chorobami, zmęczeniem, brakiem snu, stresem lub złą dietą. Dużą grupą czynników są zaburzenia gospodarki hormonalnej, które mogą wynikać np. z chorób tarczycy, ale też wiązać się ze zmianami podczas ciąży.

Czytaj również: Wypadanie włosów - jakie są jego przyczyny?

Wypadanie włosów - leczenie zabiegowe

Co na wypadanie włosów zadziała najlepiej? Najskuteczniejszym rozwiązaniem są profesjonalne zabiegi trychologiczne takie, jak:

 • mezoterapia: to zabieg polegający na podaniu bezpośrednio do skóry składników aktywnych. Wyróżnia się trzy rodzaje mezoterapii, ze względu na sposób aplikacji koktajlu, a jest to: mezoterapia igłowa (wykorzystuje się igłę - kaniulę), mezoterapia mikroigłowa (wykonywana za pomocą urządzenia Dermapen/Mezopen) oraz mezoterapia bezigłowa (Dermojet). W trychologii najczęściej podaje się osocze bogatopłytkowe, wcześniej pobrane od pacjenta, lub Kenalog,
 • Karboksyterapia Reology2: podczas zabiegów podaje się podskórnie lub śródskórnie dwutlenek węgla, co skutkuje rozszerzeniem naczynek i powstaniem nowych,
 • Dr.CYJ Hair Filler: zabiegi polegają na podaniu miejscowym preparatu pobudzającego wzrost włosów. To wyjątkowa kompozycja siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
 • Kriomasaż Cryo-S: działanie na skórę za pomocą zamrażania skutkuje pobudzeniem odnowy biologicznej. Zabiegi polegają na podaniu podtlenku azotu,
 • terapia UVA/UVB/PUVA: to rozwiązanie wykorzystuje się głównie w walce z łysieniem plackowatym.

Leczenie wypadania włosów - badania

Chcąc skutecznie zwalczyć wypadanie włosów, należy wybrać najlepszy w danym przypadku zabieg, a także ustalić ilość i częstotliwość wizyt. Wszystkie metody trychologiczne wymagają wykonania serii zabiegów. Aby ustalić najlepszy plan terapii, konieczna jest szczegółowa diagnostyka. Cały proces zaczyna się od konsultacji, podczas której kosmetolog trycholog przeprowadza z pacjentem wywiad. Następnie wykonuje dwa podstawowe badania – Trichoskopię oraz Trichogram.
Trichoskopia polega na obejrzeniu na dużym powiększeniu skóry głowy oraz włosów. Jednocześnie kosmetolog robi serię zdjęć, które następnie przesyłane są do analizy laboratoryjnej. Trichogram polega z kolei na pobraniu do badań włosów wraz z cebulkami. Także w tym przypadku próbki wysyłane są do laboratorium.
Po około miesiącu otrzymujemy wyniki badań. Na podstawie tych wyników oraz na podstawie wywiadu ustalany jest plan kuracji. Warto pamiętać, żeby wspierać również proces leczenia odpowiednią suplementacją diety jak i stosować sprawdzone dermokosmetyki na włosy jak np. Delpos.

Dermokosmetyki a wypadanie włosów

Wypadanie włosówZastosowanie dermokosmetyków to kluczowy krok w walce z problemem wypadania włosów. Domowa terapia, zalecana również przez specjalistów będzie efektywna jednak pod warunkiem wysokiej jakości stosowanych produktów, jak i samych etapów pielęgnacji. Wskazane jest sięganie po kompleksowe serie kosmetyków, które aplikowane etapowo wzajemnie uzupełniają swój zakres działania, przyspieszając tym samym efekty terapii. Każdy z kroków kolejno oczyszcza, nawilża, odżywia i stymuluje do regeneracji skórę głowy, jak i włosy. Wybierając dermokosmetyki należy zwracać uwagę na ich skład. Te o kompleksowym i skutecznym działaniu pozbawione są składników chemicznych. PEG-i, silikony, konserwanty i inne zbędne substancje, jedynie obciążają włosy, a nawet mogą pogłębiać problem wypadania włosów.

Jakich więc składników należy szukać w kosmetykach?

 • ekstraktu z nagietka – wzmacnia cebulki włosów i stymuluje wzrost nowych kosmyków, nadaje elastyczność i połysk,
 • ekstrakt z zielonej herbaty – regeneruje, stymuluje do wzrostu, odżywia, zwiększa odporność na uszkodzenia, jest bogatym źródłem witamin: A, C i E,
 • ekstrakt z amli – wzmacnia, zapobiega wypadaniu, działa przeciwzapalnie,
 • mleczko pszczele – reguluje produkcję sebum, nadaje gładkości, wzmacnia i odżywia w cenne substancje: krzem, żelazo, wapń, fosfor, witaminę B,
 • pantenol – nawilża, koi podrażnienia, poprawia ukrwienie skalpu, stymuluje cebulki,
 • betaina – stymuluje wzrost, dodaje objętości,
 • olejek z mięty pieprzowej – poprawia mikrokrążenie, odżywia, dotlenia i pobudza do wzrostu.

Regularne stosowanie dermokosmetyków opartych na naturalnym składzie nie tylko poprawia kondycję kosmyków i skóry głowy, ale realnie wpływa na zahamowanie utraty włosów. Dzięki zawartości substancji naturalnych, podanych w wysokich stężeniach, kosmetyki zdecydowanie poprawiają wygląd włosów, a dodatkowo wnikają w ich strukturę dogłębnie odżywiając, nawilżając i wzmacniając. Dermokosmetyki to również cenny kompres dla skóry głowy, która potrzebuje dotlenienia, regeneracji i odżywienia witaminową bombą.

Należy pamiętać, że kosmetolog trycholog w niektórych przypadkach może poprosić o skonsultowanie się z lekarzem trychologiem, wykonanie dodatkowych badań lub o skonsultowanie się z innym lekarzem specjalistą (np. endokrynologiem).

Wypadanie włosów – domowe metody

Szampony na wypadanie włosów, maski, odżywki, wcierki… Kosmetyków oraz dermokosmetyków tego typu w drogeriach, a nawet aptekach, znajdziemy mnóstwo. Czy ich stosowanie ma sens? Czy są one w stanie zastąpić profesjonale zabiegi?
Stosowanie kosmetyków nigdy nie da takich efektów, a nawet zbliżonych efektów, do profesjonalnych zabiegów. Terapia trychologiczna to najskuteczniejszy sposób na pobudzenie wzrostu włosów. Nie oznacza to jednak, że należy zapomnieć o preparatach na wypadające włosy. Takie środki mogą stanowić dobre uzupełnienie profesjonalnej kuracji.

Podsumowanie

Wypadanie włosów można powstrzymać! Najważniejsze to podjąć zdecydowane działania i walczyć z problemem profesjonalnie – poprzez specjalistyczne zabiegi trychologiczne. Pierwszym krokiem jest zawsze diagnostyka, dzięki której leczenie przyniesie najlepsze efekty.
Darmowe konsultacje

Bibliografia

1. Dana A, Batory M, Erkiert-Polguj A, Augustyniak A, Rotsztejn H: Effects of LED radiation on the skin – what is new in recent research? Part II. In skin remodeling processes and hair growth [w:] Dermatology Review, 2015
2. Olszewska M, Rudnicka L, Rakowska A, Kurzeja M: Advances in diagnosing hair loss [w:] Dermatology Review, 2009
3. Skrok A, Kozłowska A: The role of hormonal thyroid gland pathology in hair disorders [w:] Dermatology Review, 2013
4. Trink A, Sorbellini E, Bezzola P, Rodella L, Rezzani R, Ramot Y, Rinaldi F: A randomized, double-blind, placebo- and active-controlled, half-head study to evaluate the effects of platelet-rich plasma on alopecia areata [w:] British Journal of Dermatology, 2013