Zakola to charakterystyczne ubytki w owłosieniu w okolicy skroni. Najczęściej związane są z łysieniem androgenowym. Pojawić mogą się zarówno zakola u mężczyzn, jak i u kobiet. Nieleczone mogą przerodzić się w łysienie – zakola będą się pogłębiać, a do tego mogą wypadać włosy na środku głowy. Proces ten można powstrzymać dzięki zabiegom trychologicznym.

 

Kryteria wyboru optymalnej metody leczenia zakoli
CzasMetody specjalistyczne przynoszą zwykle szybszy efekt.
Stopień rozwoju zakoli,Zakola, które dopiero się zaczynają, różnią się od tych, które trwają od lat.
Wskaźniki genetyczne i predyspozycje do rozwoju łysiny,Wywiad środowiskowy pozwoli stwierdzić dalsze perspektywy rozwoju zakoli, a tym samym stwierdzi czy i ew. w jakim stopniu leczenie nie będzie jedynie tymczasowe.
Fundusze.Metody specjalistyczne wymagają nieco większych nakładów finansowych.

Przyczyny

Zakola - leczenieZakola na głowie są efektem łysienia androgenowego. Zarazem przyczyny występowania samego łysienia androgenowego nie są do końca znane. Bezpośrednią i decydującą rolę mają tu zaburzenia gospodarki hormonalnej. Nie bez znaczenia są jednak także czynniki genetyczne – zakola bardzo często są dziedziczne. Ponadto na utratę włosów tego typu wpływać może niedobór witamin i minerałów w diecie, stres, a także stosowanie niektórych leków.

Objawy

Początki powstawania zakoli mogą pojawiać się nawet u osób przed 30. rokiem życia. Nierzadkie są zakola w młodym wieku – obserwuje się je nawet u pacjentów około 20. Roku życia.
U wielu osób zanim dojdzie do utraty włosów, pojawia się łojotok oraz łupież tłusty. Następnie dochodzi do powstawania zakoli.

Jeżeli nie zatrzyma się procesu w tym momencie, dojdzie do cofania się linii czoła oraz łysienia na czubku głowy.

karina-pietrzelaPojawianie się zakoli to kłopotliwy okres, szczególnie dla panów. Warto jednak udać się do specjalisty, jeśli tylko zauważymy przerzedzenie włosów czy powstawanie zakoli, gdyż jeśli rozpoczniemy terapię wystarczająco wcześnie – będzie zapobiec pogłębianiu się problemumówi Karina Pietrzela, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Zakola u dziewczyn i kobiet

Zakola wiążą się z łysieniem androgenowym, które określane jest również jako łysienie męskie. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie panowie się z nim borykają. Choć główną rolę odgrywają tu męskie hormony, to z zakolami walczą także kobiety. Wiele pań diagnozuje zakola dość późno, gdyż noszenie długich włosów, a szczególnie grzywki, skutecznie je maskuje.

Zakola – leczenie

Jeżeli zauważyłeś/-aś pierwsze sygnały zakoli, nie czekaj, zgłoś się do kosmetologa trychologa. Jedynym ratunkiem nie musi być przeszczep włosów! Zakola można powstrzymać za pomocą nieinwazyjnych, ale skutecznych zabiegów trychologicznych. Dzięki temu nie dojdzie do dalszej, całkowitej utraty włosów. Istnieją też szanse na pobudzenie ich wzrostu w wyłysiałych obszarach. Najskuteczniejsze zabiegi to:

  • mezoterapia: jest to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów trychologicznych. Polega na aplikowaniu bezpośrednio do skóry odpowiednich składników odżywczych. Najczęściej jest to wcześniej pobrane od pacjenta osocze bogatopłytkowe lub preparat Kenalog. Ze względu na zastosowaną technikę wyróżnia się: mezoterapię igłową (wykonywaną za pomocą kaniuli), mikroigłową (Dermapen/Mezopen) oraz mezoterapię bezigłową (Dermojet),
  • Kriomasaż Cryo-S: krioterapia wykonywana poprzez podanie iniekcyjne podtlenku azotu prowadzi do odnowy biologicznej skóry,
  • Karboksyterapia Reology2: zabiegi polegają na podskórnym lub śródskórnym podaniu dwutlenku węgla, a w efekcie rozszerzają się naczynka i powstają nowe,
  • Dr.CYJ Hair Filler: to specjalistyczna terapia polegająca na podaniu do skóry preparatu, składającego się z mieszanki siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
  • terapia UVA/UVB/PUVA: przeznaczona jest dla pacjentów z łysieniem plackowatym. Zabiegi polegają na naświetlaniu skóry głowy promieniami UV.

Ostateczny wybór konkretnego zabiegu, ale też ilości i częstotliwości ich wykonywania, wszystkie powyższe propozycje przeprowadza się w seriach, należy do kosmetologa trychologa.

Na podstawie wyników badań oraz szczegółowych konsultacji jest w stanie ustalić indywidualny i optymalny plan leczenia.

Jakie są dostępne rozwiązania dla osób z widocznymi zakolami lub łysiejącym czubkiem głowy?

Jeśli zmagasz się z problemem zakoli lub łysienia na czubku głowy to wiedz, że istnieje skuteczna metoda przywracania naturalnej linii włosów – jest to zabieg przeszczepu włosów.

W trakcie tego zabiegu, specjaliści precyzyjnie wybierają pojedyncze mieszki włosowe z obszarów, gdzie włosy nadal rosną bujnie, a następnie przeszczepiają je na miejsca, gdzie występuje wypadanie włosów. Dzięki technologii FUE uzyskujesz efekty, które wyglądają bardzo naturalnie, bez blizn i bólu.

Jeśli jesteś zainteresowany/a, serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony, na której znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

🔗 Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o zabiegu przeszczepu włosów w Gdańsku

Czekają tam na Ciebie wszystkie istotne informacje dotyczące zabiegu przeszczepu włosów, a także odpowiedzi na pytania, które mogą Cię interesować.

Domowe sposoby

Najlepszy sposób na zakola to profesjonalne zabiegi trychologiczne. W domowych warunkach nie można cofnąć łysienia lub sprawić, że włosy zaczną odrastać. Jedynym rozwiązaniem jest fryzura na zakola. Jak ukryć zakola? Najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla kobiet, jest długa grzywka. Jednakże to tylko chwilowy sposób, gdyż włosy nadal będą wypadać, a linia włosów będzie się cofać. Dodatkowo po pewnym czasie mogą pojawić się łyse place na szczycie głowy.

Podsumowanie

Zakola na głowie to poważniejszy problem niż mogłoby się wydawać. Choć początkowo można go zamaskować, to wraz z upływającym czasem postępuje coraz bardziej – cofa się linia włosów, pojawia się ognisko łysienia na szczycie głowy. Może nawet dojść do całkowitej utraty włosów! Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie – profesjonalne zabiegi trychologiczne.

FAQ

1. Czy w ramach walki z zakolami warto stosować domowe metody?

Domowe sposoby mogą okazać się pomocne, jednak nie uchronią nas one przed powstaniem zakoli. Najlepiej będzie wybrać odpowiednie zabiegi trychologiczne, a domowe sposoby stosować jedynie jako uzupełnienie terapii.

2. Czy przeszczep włosów to jedyny ratunek przed wyłysieniem?

Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, może skończyć się tak, że jedyną możliwością uzyskania bujnej czupryny będzie właśnie przeszczep. Dlatego zdecydowanie warto dużo wcześniej skorzystać z oferty profesjonalnych zabiegów trychologicznych.

3. Które spośród wspomnianych zabiegów trychologicznych są najskuteczniejsze?

Najpopularniejszym i jednym z najskuteczniejszych od lat już takim zabiegiem jest mezoterapia. Warto jednak pamiętać, że zabiegi dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Darmowe konsultacje

Bibliografia:

1. Brzezińska-Wcisło L, Rakowska A, Rudnicka L: Androgenetic alopecia. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society [w:] „Dermatology Review”, 2018
2. Imko-Walczuk B, Cegielska A, Głombiowska M: Changes in hair distribution in postmenopausal women [w:] „Dermatology Review”, 2012
3. Langner A, Ambroziak M, Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy warto leczyć? [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2003
4. Rakowska A, Waśkiel A, Sikora M, Olszewska M, Rudnicka L: Two different trichoscopic patterns of mid-frontal scalp in patients with frontal fibrosing alopecia and clinical features of androgenetic alopecia [w:] „Dermatology Review”, 2017