Łysienie Plackowate. Objawy, Przyczyny i Leczenie Łysienia Plackowatego

Czym jest łysienie plackowate?

Łysieniem plackowatym nazywamy przewlekłą chorobę zapalną przebiegającą z uszkodzeniem mieszków włosowych. Specjaliści uważają, że ten rodzaj łysienia jest jedną z najczęstszych  przyczyn utraty włosów.

Łysienie plackowate. Objawy

Pierwsze objawy łysienia plackowatego pojawiają się zazwyczaj w młodym wieku pod postacią ograniczonych ognisk wyłysienia – zwykle na głowie. Może zdarzyć się również tak, że zmiany pojawiają się również w innej okolicy – broda, brwiwyjaśnił dr n. med. Igor Michajłowski

Skóra w miejscu wyłysienia zazwyczaj jest niezmieniona, nie dochodzi do bliznowacenia, a wyjątkowo rzadko można zaobserwować niewielkie zmiany rumieniowe w obrębie ognisk, z towarzyszącym świądem i tkliwością danej okolicy. Na ich obrzeżach często widoczne są ułamane włosy o wyraźnie przewężonej części proksymalnej.

U okolicy 10 % Pacjentów obserwuje się zmiany w obrębie paznokci pod postacią drobnych wgłębień, podłużnych pobruzdowań lub pęknięć paznokciowych, mogących prowadzić nawet do całkowitego zniszczenia płytkidodaje dr n. med. Igor Michajłowski.

Jak podają specjaliści, ogniska wyłysienia mogą być pojedyncze lub mnogie – o różnej średnicy. Postęp łysienia, tak jak również innych chorób jest bardzo indywidualny. U niektórych Pacjentów można zaobserwować stały i regularny proces wypadania włosów, zaś w niektórej grupie Pacjentów włosy wypadają gwałtownie.

W zdecydowanej większości przypadków u Pacjentów można zaobserwować owalne ogniska o średnicy nie większej niż 10 cm.

Co ważne, łysienie plackowate charakteryzuje się skłonnością do samoistnego odrostu włosów. Szacuje się, że praktycznie w połowie przypadków jest możliwe odzyskanie straconych włosów. Zdarza się, że włosy, które odrastają są początkowo pozbawione barwnika. Dopiero po pewnym czasie następuje proces ich repigmentacji.  Warto pamiętać, że możliwość odrostu włosów nie dotyczy przypadków, kiedy to Pacjent stracił wszystkie włosy.

Objawy łysienia plackowatego są bardzo charakterystyczne i trudno pomylić je z jakąkolwiek inną chorobą, ale należy pamiętać, że w przypadku niewykwalifikowanych „specjalistów” może dojść właśnie do takiej pomyłki. Dlatego, ważne jest, aby wybierać wyłącznie sprawdzonych lekarzy.

Leczeniem chorób włosów zajmuje się lekarz trycholog. Trychologia to nowoczesna nauka, która powstała na bazie doświadczeń dermatologii. Dzięki takiemu połączeniu, możliwe jest przeprowadzenie nie tylko fachowej i profesjonalnej diagnostyki medycznej, ale również zabiegów mających na celu pozbycie się uciążliwego problemu, jakim bez wątpienia jest właśnie łysienie.

Ważne, aby kompleksowym leczeniem choroby zajmował się lekarz trycholog, który posiada odpowiednią wiedzę oraz niezbędne kwalifikacje do przeprowadzania właściwej diagnostyki, a później leczenia – dlatego Pacjenci powinni każdorazowo pytać, czy trycholog jest lekarzem.

W Clinica Dermatologica w Gdańsku przyjmują wyłącznie lekarze specjaliści dermatolodzy (trycholodzy) oraz zespół doświadczonych kosmetologów. Którzy gwarantują obsługę Pacjenta na najwyższym poziomie. Trycholodzy z Clinica Dermatologica kompleksowo zajmą się każdym problemem związanym z włosami. Specjalnie dla pacjentów z problemami trychologicznymi powstał ten portal drtrycholog.pl

Do diagnozowania trudniejszych przypadków łysienia plackowatego stosuje się badanie korzenia włosa – badanie nazywa się trichogramem. Stosuje się również trichoskopię, która opiera się  na technice wideotermoskopii.  Natomiast u Pacjentów z całkowitą utratą włosów przeprowadza się biopsję skóry, czyli badanie histopatologiczne polegające na pobraniu wycinka skóry.

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego jest trudne i czasochłonne, jednak nie niemożliwe. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom efektywnie można zapobiec wypadaniu włosów. Świetnie działa naświetlanie promieniami UVA oraz UVB, które skutecznie hamuje łysienie plackowate oraz KRIOMASAŻ CRYO-S, czyli terapia polegająca na ochłodzeniu tkanek za pomocą podtlenku azotu. Ponadto, świetnie sprawdza się doogniskowe podanie kortykosteroidów, a także karboksyterapia oraz podaniu osocza bogatopłytkowego.

Zapraszamy na konsultacje do specjalistów trychologów, którzy indywidualnie zaproponują plan leczenia.