SPIS TREŚCI
Łuszcza skóry głowy to uciążliwa choroba o charakterze przewlekłym. Bardzo często pacjenci zmagają się z występującymi na przemian okresami zaostrzeń i remisji. Nie jest to choroba zakaźna, a więc nie można się nią zarazić poprzez kontakt z chorym. Najczęściej pojawia się u osób bardzo młodych lub po 50. roku życia.
Najbardziej charakterystycznym objawem są łuszczące się płaty skóry, pod którą znajduje się zaczerwieniona tkanka. Łuszczyca może powodować wypadanie włosów. Na szczęście, zarówno z samą chorobą, jak i łysieniem można walczyć. Kluczem do sukcesu jest precyzyjna diagnostyka oraz profesjonalne leczenie.
Przyczyny łuszczycy skóry głowy
Łuszczyca to choroba, której mechanizm opiera się na skróceniu czasu złuszczania naskórka – z około miesiąca do kilku dni. Nie jest to choroba zakaźna i nie można się nią zarazić poprzez kontakt z chorym lub przedmiotami należącymi do niego. Zaliczana jest do zaburzeń autoimmunologicznych, co oznacza, że organizm atakuje własne komórki (przy łuszczycy są to komórki skóry), uznając je za obce lub szkodliwe. Widoczna jest również tendencja do dziedziczenia łuszczycy. Szacuje się, że 70% dzieci rodziców, którzy zmagają się z łuszczycą, również zachoruje.
Poza wspomnianymi powyżej czynnikami, wpływ na powstawanie łuszczycy mają również:
Przyczyny zachorowania na łuszczycę | ||
Biologiczne | Geny | 1 rodzic – 25% |
Infekcje | Bakteryjne, wirusowe, przewlekłe stany zapalne | |
Choroby przewlekłe | Łojotokowe zapalenie skóry, półpasiec, trądzik, ospa wietrzna | |
Zmiany hormonalne | Ciąża, okres dojrzewania, menopauza | |
Fizykalne i chemiczne | Leki | Lit, beta-blokery |
Uszkodzony naskórek | Rany, otarcia, użądlenia owadów | |
Środowiskowe | Dieta | Nadmiar cukrów, nadmiar tłuszczy trans |
Używki | Papierosy, alkohol | |
Stres lub/i silne emocje |
Podłoże łuszczycy to nadal tajemnica medycyny. Wciąż nie znamy mechanizmu, który wyzwala organizm do ataku na własne komórki, stąd leczymy tylko objawy łuszczycy. Specjaliści zaobserwowali, że gdy łuszczyca pojawia się w młodym wieku odpowiedzialne za to są zazwyczaj geny, natomiast gdy do czynienia mamy z późnym początkiem, wyzwalają ją warunki życia. Szybka diagnoza i jak najszybsze wdrożenie leczenia wyhamowują przebieg tej chronicznej i progresywnej dermatozy – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Objawy
Choroba po raz pierwszy pojawia się najczęściej u osób bardzo młodych (nastolatków) lub u osób po 50. roku życia. Co charakterystyczne, pierwsze uderzenie choroby bardzo często poprzedza choroba infekcyjna, jak np. angina. Pierwsze symptomy świadczące o łuszczycy to zmieniona chorobowo skóra – zaczerwieniona i z grudkami, pokryta srebrzystymi łuskami. Zmianom tym towarzyszą również następujące symptomy:
- pod łuskami skóra jest błyszcząca, jest to objaw świecy stearynowej,
- na powierzchni chorobowo zmienionej tkanki pojawiają się kropelki krwi, co jest efektem uszkodzenia naczyń brodawek skórnych,
- w wyniku niewielkiego uszkodzenia mechanicznego, po kilku – kilkunastu dniach pojawiają się zmiany łuszczycowe – jest to objaw Koebnera,
- naskórek schodzi podczas pocierania skóry – objaw Nikolskiego.
Galeria
Łuszczyca skóry głowy a wypadanie włosów
Łuszczyca jest jedną z chorób skóry głowy, której może towarzyszyć wzmożone wypadanie włosów. Na taki stan rzeczy wpływa kilka czynników. Przede wszystkim, pacjenci bardzo często drapią skórę, co może powodować znaczne wypadanie włosów. Ponadto proces usuwania łusek, także może wywoływać utratę włosów.
Badania
Odpowiedni specjalista – kosmetolog trycholog lub dermatolog trycholog – jest w stanie już na podstawie wywiadu z pacjentem stwierdzić łuszczycę. Jednakże chcąc uzyskać bardziej precyzyjne informacje, wykonuje się profesjonalne badania trychologiczne.
Pierwszym z wykonywanych badań jest Trichoskopia. Przeprowadza się ją za pomocą urządzenia, przypominającego długopis. Głowica wyposażona jest w kamerę, pozwalającą na obejrzenie skóry oraz włosów na dużym powiększeniu. Jednocześnie wykonywane są zdjęcia, które następnie przesyła się do analizy w laboratorium.
Kolejnym badaniem jest Trichogram. Ta procedura polega na pobraniu próbek włosów wraz z cebulkami, które następnie wysyłane są do laboratorium.
Powyższe badania są nie tylko pomocne przy diagnozowaniu łuszczycy, ale przede wszystkim pozwalają na określenie, jak bardzo zaawansowany jest proces wypadania włosów. Dzięki temu specjalista jest określić najlepszą terapię, dzięki której proces ten zostanie ograniczony.
Leczenie
W leczeniu łuszczycy skóry głowy często stosuje się leczenie miejscowe. Jednakże w przypadku problemu nadmiernie wypadających włosów, który często towarzyszy tej chorobie, wykonuje się nowoczesne zabiegi takie, jak:
- mezoterapia: tak naprawdę jest to grupa zabiegów, podczas których bezpośrednio do skóry podaje się odpowiednie substancje odżywcze. W zależności od metody wyróżnia się mezoterapię igłową (koktajl wstrzykuje się za pomocą kaniuli), mikroigłową (substancje podane są za pomocą urządzenia Dermapen/Mezopen) i bezigłową (wykorzystuje się urządzenie Dermojet). Podczas każdego typu mezoterapii najpowszechniej wykorzystywanymi substancjami są: osocze bogatopłytkowe pozyskane wcześniej od pacjenta oraz kortykosteroid (Triamcinolone acetonide – Kenalog),
- Karboksyterapia Reology2: jest to zabieg polegający na śródskórnym lub podskórnym podaniu dwutlenku węgla. W efekcie rozszerzają się naczynka, a także pojawiają nowe,
- Kriomasaż Cryo-S: podczas zabiegów krioterapii skóry głowy, podawany jest podtlenek azotu, co prowadzi do zamrożenia tkanek, a w efekcie do odnowy biologicznej,
- Dr.CYJ Hair Filler: to podawany poprzez wkłucia preparat, który powstrzymuje utratę włosów i pobudza wzrost nowych. Jest to mieszanka siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
- terapia UVA/UVB/PUVA: są to zabiegi polegające na naświetlaniu skóry głowy. Wykonuje się je przede wszystkim u osób z łysieniem plackowatym.
Wymienione powyżej zabiegi wykonuje się zawsze w seriach. Zarówno wybór konkretnej metody, jak i ustalenie ilości i częstotliwości wizyt to zadanie specjalisty – kosmetologa trychologa lub dermatologa trychologa. Plan kuracji ustalany jest na podstawie wywiadu z pacjentem oraz na podstawie wyników specjalistycznych badań.
Domowe metody
Istnieje kilka domowych sposobów na wsparcie profesjonalnej walki z łuszczycą. Pamiętać jednak należy, że jest to jedynie uzupełnienie specjalistycznego leczenia. Są to metody, które pomogą w pozbyciu się choroby skóry głowy, ale nie pobudzą wzrostu włosów i nie powstrzymają ich wypadania. Takiemu zadaniu sprostają jedynie nowoczesne zabiegi.
Niemniej jednak zdecydowanie warto zadbać o poprawę kondycji skóry głowy z łuszczycą, poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków.
W przypadku tak uciążliwej choroby, jak łuszczyca, od drogeryjnych kosmetyków lepsze będą dermokosmetyki lub kosmetyki z naturalnymi składnikami. Nie powinny one zawierać:
- SLS-ów lub SLES-ów,
- parabenów,
- emulgatorów,
- silikonów,
- sztuczne substancje zapachowych,
- sztuczne barwników.
Są to dodatki, które poprawiają zapach lub konsystencję kosmetyku czy zdolność pienienia się, jednakże nie niosą właściwości pielęgnujących. Często zdarza się, że podrażniają i uczulają skórę, co w przypadku łuszczycy jest bardzo niewskazane, bo prowadzi do nasilenia objawów.
Psorisel – kosmetyki naturalne na łuszczycę skóry głowy
Wśród produktów bazujących na naturalnych składnikach na uwagę zasługuje zestaw trzech kosmetyków na łuszczycę skóry głowy Psorisel, które nie tylko pielęgnują skórę z łuszczycą, ale aktywnie pomagają leczyć to schorzenie.
Każdy kosmetyk w zestawie to kolejny krok do kompleksowej pielęgnacji skóry głowy i włosów:
- Oczyszczający szampon.
- Złuszczający płyn w butelce z wygodnym atomizerem.
- Lekka pielęgnująca, odżywcza emulsja do stosowania na noc.
W szamponie Psorisel znajdziemy ekstrakty z wierzbówki kiprzycy i wierzby białej. Oba wyciągi leczą deramatozy: alergie, łupież, łuszczycę. Pierwsza regeneruje uszkodzony naskórek, goi rany i zmniejsza łuszczenie. Druga odkaża, działa przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Grzyby i pasożyty zwalcza także dawka dziegciu brzozowego. Szampon również pielęgnuje. Posiada silnie łagodzący podrażnienia pantenol, nawilżającą betainę oraz odżywczą glinkę białą.
Płyn złuszczający delikatnie usuwa martwy naskórek dzięki wysokiej zawartości kwasów: mlekowego i salicylowego. Odsłonięte nowe warstwy skóry odżywiają liczne oleje: konopny – dostarcza witamin A, D, E i K, ze słodkich migdałów – zapewnia witaminy A, B, D i E oraz usprawnia mikrokrążenie oraz z nasion czarnej porzeczki – bogate źródło kwasów tłuszczowych i witaminy E. Pielęgnację uzupełnia także gojąca rany arginina oraz bogaty w witaminę C wyciąg z nagietka, a także bisabolol z rumianku o działaniu antybakteryjnym.
Naprzemiennie z płynem stosujemy odżywczą emulsję. Bogatą w łagodzący stany zapalne ichtiol, zapobiegający łuszczeniu się skóry mocznik i przeciwhistaminowy olej z czarnuszki. Znajdziemy w niej również podstawowy składnik leków na łuszczyce – pirytionian cynku. A także natłuszczające masło shea, nawilżający wyciąg z aloesu i regenerującą alantoinę.
Te kosmetyki na łuszczycę skóry głowy dostaniemy bez recepty, a będą doskonałym uzupełnieniem kuracji zaleconej przez trychologa. Kosmetyki Psorisel nie wchodzą bowiem w reakcję z innymi lekami. Realnie pielęgnują głębokie warstwy skóry i likwidują nieprzyjemne objawy łuszczycy: świąd, łuskę, rany powstałe na skutek drapania się. Działają delikatnie, ale skutecznie.
Podsumowanie
W wielu przypadkach łuszczyca powoduje wypadanie włosów. Walka zarówno z samą chorobą, jak i powodowanym przez nią łysieniem jest możliwe. Konieczne jest jednak podjęcie profesjonalnego leczenia. Pierwszym krokiem jest zawsze udanie się do odpowiedniego specjalisty – w tym przypadku kosmetologa trychologa.
FAQ
1. Jak złagodzić objawy łuszczycy skóry głowy?
Aby złagodzić objawy łuszczycy skóry głowy do terapii ogólnej warto włączyć leczenie miejscowe. Ważne, aby kompleksowo dbać o skórę głowy nie tylko gdy dokuczają nam objawy, ale także w okresach, gdy choroba jest w remisji. Właściwą pielęgnację zapewnimy skórze głowy stosując zestawu dermokosmetyków Psorisel.
2. Dlaczego szampon na łuszczycę skóry głowy nie powinien zawierać sztucznych składników?
Syntetyczne składniki, jak choćby SLS-y lub parabeny, działają podrażniająco i wysuszająco. W efekcie nasilają objawy łuszczycy, zwłaszcza wzmagają świąd. Z tego powodu do pielęgnacji polecane są kosmetyki zawierające składniki pochodzenia naturalnego.
3. Jak wyglądają objawy łuszczycy skóry głowy?
Objawy łuszczycy skóry głowy to czerwone grudki, które są pokryte srebrną łuską. Zmiany silnie swędzą, a ich drapanie doprowadza do wypadania włosów.