Sezonowe wypadanie włosów, wypadanie włosów po ciąży, utrata włosów podczas odchudzania – są to problemy zaliczane do łysienia okresowego. Łysienie okresowe to nic innego jak nadmierna utrata włosów w określonym czasie, spowodowane chwilowym wystąpieniem czynników, które powodują łysienie. Nie mają one charakteru przewlekłego i z czasem ulegają naturalnemu wyeliminowaniu. Łysienie okresowe może wynikać z niesprzyjającej pogody (sezonowe wypadanie włosów), osłabienia organizmu, nieprawidłowej diety, a także dotykać kobiet w ciąży (wypadanie włosów w ciąży, wypadanie włosów po ciąży).

Przyczyny okresowego wypadania włosów

Okresowe wypadanie włosówMróz, wiatr, nagłe zmiany temperatur, ogrzewanie, suche powietrze, noszenie czapek – wszystko to może powodować sezonowe wypadanie włosów. Jesienią i zimą skóra głowy, jak i same włosy, wystawione są na ekstremalne warunki pogodowe. Nie pomaga też suche powietrze w ogrzewanych wnętrzach. Noszenie czapek z kolei powodować może podrażnianie skóry głowy. Z tego powodu w tym okresie wiele osób obserwuje sezonowe wypadanie włosów. Jesienią i zimą włosy mogą nadmiernie wypadać nie tylko ze względu na mało przyjazne warunki powodowe. Wiele osób w tym okresie walczy z przeziębieniem, a dieta uboższa jest w owoce i warzywa.
Właśnie ogólne osłabienie organizmu, jak i brak niektórych składników w diecie mogą również powodować łysienie okresowe. Problem ten może też dotyczyć osób, które się odchudzają, ale też narażone są na nadmierny stres.
Do łysienia okresowego zalicza się również wypadanie włosów w czasie ciąży oraz wypadanie włosów po ciąży. Jest to efekt zmian hormonalnych, które powodują przejście włosów w fazę telogenu (włos nie rośnie, został uwolniony z mieszka, znajduje się przy skórze i gotowy jest do wypadnięcia).

Po ciąży, oczywiście nie natychmiast, problem z łysieniem mija samoistnie. Stąd mowa o łysieniu okresowym.

Objawy łysienia okresowego

Charakterystycznym objawem łysienia okresowego jest utrata włosów na całej powierzchni skóry głowy – to tzw. przerzedzanie się fryzury. Najczęściej proces ten następuje kilka tygodni po wystąpieniu czynnika, czasem po kilkunastu dniach. Co znamienne, objawy ustępują wraz z zakończeniem oddziaływania przyczyny.

Badania pod kątem łysienia okresowego

Badania - łysienie okresoweChcąc precyzyjnie zdiagnozować łysienie sezonowe, wypadanie włosów po ciąży lub inny typ łysienia okresowego, konieczna jest konsultacja z kosmetologiem trychologiem. Podczas wizyty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, a także wykonuje się badania – Trichogram i Trichoskopię. Dzięki tak profesjonalnej diagnostyce można dowiedzieć się, z jakim typem łysienia mamy do czynienia, jaki jest stan włosów, ile z włosów jest w fazie wzrostu. W efekcie kosmetolog trycholog może ustalić optymalny, indywidualny plan terapii.
Jednym z podstawowych badań w przypadku nadmiernego wypadania włosów jest Trichoskopia. Za pomocą głowicy, która przypomina długopis zakończony kamerką, ogląda jest skóra głowy oraz włosy. Jednocześnie trycholog wykonuje serię zdjęć, wysyłanych później do laboratorium. Trichogram to prosta procedura, polegająca na pobraniu do badania włosów wraz z cebulkami. Następnie wysyła się je do laboratorium, gdzie poddawane są analizie.

Łysienie okresowe – leczenie. Co na wypadanie włosów w ciąży i sezonowe wypadanie włosów?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem na wypadanie włosów po ciąży, sezonowe wypadanie włosów oraz inne rodzaje łysienia okresowego, są profesjonalne zabiegi trychologiczne.
Choć po pewnym czasie włosy zaczynają samoistnie odrastać, to uzyskanie efektu, jak sprzed pojawienia się tego problemu, może zająć nawet kilka lat. Wzrost włosów można przyśpieszyć i pobudzić, dzięki czemu staną się one gęstsze, ale też mocniejsze – mniej podatne na wypadanie w przyszłości. W tym celu można wykonywać następujące zabiegi:

  • mezoterapia: to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Polega na podaniu bezpośrednio do skóry składników aktywnych – osocza bogatopłytkowego (wcześniej pobranego od pacjenta) lub kortykosteroidu (Kenalog). Wyróżnia się trzy typy mezoterapii. Pierwsza to mezoterapia igłowa – koktajl podaje się za pomocą igły. Druga to mezoterapia mikroigłowa – wykorzystuje się urządzenie Dermapen/Mezopen. Ostatni typ to mezoterapia bezigłowa – wykonywana za pomocą urządzenia Dermojet,
  • Karboksyterapia Reology2: to kolejna bardzo skuteczna propozycja. Podczas zabiegów podskórnie lub śródskórnie podawany jest dwutlenek węgla. Rezultatem jest poprawa mikrokrążenia, rozszerzenie naczynek i powstanie nowych,
  • Kriomasaż Cryo-S: to rozwiązanie wykorzystujące krioterapię w trychologii. Tkanki są mrożone poprzez podanie podtlenku azotu. Prowadzi to do pobudzenia odnowy biologicznej skóry,
  • Dr.CYJ Hair Filler: jest to terapia polegająca na wprowadzaniu do skóry specjalnego koktajlu odżywczego, którego składnikami jest siedem peptydów oraz kwas hialuronowy,
  • terapia UVA/UVB/PUVA: podczas zabiegów skóra głowy poddawana jest naświetlaniu promieniami UV. Tę kurację stosuje się przede wszystkim w przypadku łysienia plackowatego.

Zabiegi to najlepszy sposób na łysienie okresowe, w tym łysienie poporodowe. Przed podjęciem leczenia konieczna jest profesjonalne diagnostyka, przeprowadzona przez kosmetologa trychologa. To właśnie do specjalisty należy ostateczny wybór konkretnego zabiegu, ale też ustalenie planu kuracji – określenie ilości i częstotliwości wizyt. Wszystkie przedstawione powyżej zabiegi wykonuje się w seriach.

Domowe sposoby na łysienie okresowe

Co na wypadanie włosów po ciąży, sezonowe wypadanie włosów oraz inne formy łysienia okresowego zadziała najlepiej? Zabiegi trychologiczne to najlepszy sposób na pobudzenie wzrostu włosów. Istnieją jednak sposoby na to, aby w domowych warunkach wspomagać taką kurację. Pomoże stosowanie szamponów, masek, odżywek o wcierek, które pobudzają wzrost włosów. Nie musi być to koniecznie np. szampon na wypadanie włosów po ciąży, a po prostu produkt, który pobudza ich wzrost. Osoby, które mają problem z brakiem mikroelementów mogą stosować np. witaminy w tabletkach, w tym witaminy na wypadanie włosów po ciąży.

Podsumowanie

Choć łysienie okresowe może wydawać się błahym problemem, gdyż mija po pewnym czasie, to jednak bardzo często stanowi poważną dolegliwość. Włosy odrastają powoli, nie od razu wszystkie – proces ten trwa dość długo. Dlatego świetną pomocą są specjalistyczne zabiegi trychologiczne. Ważne, aby przeprowadzać je w renomowanych placówkach.

Darmowe konsultacje

Bibliografia:

1. Chyl-Surdacka K, Przepiórka-Kosińska J, Gerkowicz A, Krasowska D, Chodorowska G.: Application of antimalarial medications in the treatment of skin diseases [w:] “Dermatology Review”, 2016
2. Lis-Święty A, Wcisło-Dziadecka D, Wyględowska-Kania M.: The most common diseases of scalp in childhood [w:] “Advances in Dermatology and Allergology”, 2009
3. Olszewska M, Rudnicka L, Rakowska A, Kurzeja M.: Advances in diagnosing hair loss [w:] „Dermatology Review”, 2009
4. Pełka M, Broniarczyk-Dyła G.: The using of biological agents in dermatology [w:] “Advances in Dermatology and Allergology”, 2007