SPIS TREŚCI
- 1. Przyczyny
- 2. Objawy
- 3. Badania
- 4. Leczenie
- 5. Domowe metody
Sezonowe wypadanie włosów, wypadanie włosów po ciąży, utrata włosów podczas odchudzania – są to problemy zaliczane do łysienia okresowego. Łysienie okresowe to nic innego jak nadmierna utrata włosów w określonym czasie, spowodowane chwilowym wystąpieniem czynników, które powodują łysienie. Nie mają one charakteru przewlekłego i z czasem ulegają naturalnemu wyeliminowaniu. Łysienie okresowe może wynikać z niesprzyjającej pogody (sezonowe wypadanie włosów), osłabienia organizmu, nieprawidłowej diety, a także dotykać kobiet w ciąży (wypadanie włosów w ciąży, wypadanie włosów po ciąży).
Przyczyny okresowego wypadania włosów
wypadanie włosów w ciąży
Przyczyny okresowego wypadania włosów w pigułce | ||
Sezonowe wypadanie włosów | Zewnętrzne | Złe warunki pogodowe |
Przesuszone od ogrzewania powietrze | ||
Noszenie czapki | ||
Stylizacja włosów | ||
Wewnętrzne | Uboga dieta | |
Grypa i przeziębienie, infekcje | ||
Przyjmowanie antybiotyków, retinoidów | ||
Wypadanie włosów w ciąży | Wahania hormonów, w II i III trymestrze włosy przechodzą w telogen | |
Wypadanie włosów po ciąży | Utrata mikroelementów | |
Intensywne odchudzanie się |
Mróz, wiatr, nagłe zmiany temperatur, ogrzewanie, suche powietrze, noszenie czapek – wszystko to może powodować sezonowe wypadanie włosów. Jesienią i zimą skóra głowy, jak i same włosy, wystawione są na ekstremalne warunki pogodowe. Nie pomaga też suche powietrze w ogrzewanych wnętrzach. Noszenie czapek z kolei powodować może podrażnianie skóry głowy. Z tego powodu w tym okresie wiele osób obserwuje sezonowe wypadanie włosów. Jesienią i zimą włosy mogą nadmiernie wypadać nie tylko ze względu na mało przyjazne warunki powodowe. Wiele osób w tym okresie walczy z przeziębieniem, a dieta uboższa jest w owoce i warzywa.
Właśnie ogólne osłabienie organizmu, jak i brak niektórych składników w diecie mogą również powodować łysienie okresowe. Problem ten może też dotyczyć osób, które się odchudzają, ale też narażone są na nadmierny stres.
Do łysienia okresowego zalicza się również wypadanie włosów w czasie ciąży oraz wypadanie włosów po ciąży. Jest to efekt zmian hormonalnych, które powodują przejście włosów w fazę telogenu (włos nie rośnie, został uwolniony z mieszka, znajduje się przy skórze i gotowy jest do wypadnięcia).
Objawy łysienia okresowego
Charakterystycznym objawem łysienia okresowego jest utrata włosów na całej powierzchni skóry głowy – to tzw. przerzedzanie się fryzury. Najczęściej proces ten następuje kilka tygodni po wystąpieniu czynnika, czasem po kilkunastu dniach. Co znamienne, objawy ustępują wraz z zakończeniem oddziaływania przyczyny.
Badania pod kątem łysienia okresowego
Chcąc precyzyjnie zdiagnozować łysienie sezonowe, wypadanie włosów po ciąży lub inny typ łysienia okresowego, konieczna jest konsultacja z kosmetologiem trychologiem. Podczas wizyty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, a także wykonuje się badania – Trichogram i Trichoskopię. Dzięki tak profesjonalnej diagnostyce można dowiedzieć się, z jakim typem łysienia mamy do czynienia, jaki jest stan włosów, ile z włosów jest w fazie wzrostu. W efekcie kosmetolog trycholog może ustalić optymalny, indywidualny plan terapii.
Jednym z podstawowych badań w przypadku nadmiernego wypadania włosów jest Trichoskopia. Za pomocą głowicy, która przypomina długopis zakończony kamerką, ogląda jest skóra głowy oraz włosy. Jednocześnie trycholog wykonuje serię zdjęć, wysyłanych później do laboratorium. Trichogram to prosta procedura, polegająca na pobraniu do badania włosów wraz z cebulkami. Następnie wysyła się je do laboratorium, gdzie poddawane są analizie.
Łysienie okresowe – leczenie. Co na wypadanie włosów w ciąży i sezonowe wypadanie włosów?
- mezoterapia: to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Polega na podaniu bezpośrednio do skóry składników aktywnych – osocza bogatopłytkowego (wcześniej pobranego od pacjenta) lub kortykosteroidu (Kenalog). Wyróżnia się trzy typy mezoterapii. Pierwsza to mezoterapia igłowa – koktajl podaje się za pomocą igły. Druga to mezoterapia mikroigłowa – wykorzystuje się urządzenie Dermapen/Mezopen. Ostatni typ to mezoterapia bezigłowa – wykonywana za pomocą urządzenia Dermojet,
- Karboksyterapia Reology2: to kolejna bardzo skuteczna propozycja. Podczas zabiegów podskórnie lub śródskórnie podawany jest dwutlenek węgla. Rezultatem jest poprawa mikrokrążenia, rozszerzenie naczynek i powstanie nowych,
- Kriomasaż Cryo-S: to rozwiązanie wykorzystujące krioterapię w trychologii. Tkanki są mrożone poprzez podanie podtlenku azotu. Prowadzi to do pobudzenia odnowy biologicznej skóry,
- Dr.CYJ Hair Filler: jest to terapia polegająca na wprowadzaniu do skóry specjalnego koktajlu odżywczego, którego składnikami jest siedem peptydów oraz kwas hialuronowy,
- terapia UVA/UVB/PUVA: podczas zabiegów skóra głowy poddawana jest naświetlaniu promieniami UV. Tę kurację stosuje się przede wszystkim w przypadku łysienia plackowatego.
Zabiegi to najlepszy sposób na łysienie okresowe, w tym łysienie poporodowe. Przed podjęciem leczenia konieczna jest profesjonalne diagnostyka, przeprowadzona przez kosmetologa trychologa. To właśnie do specjalisty należy ostateczny wybór konkretnego zabiegu, ale też ustalenie planu kuracji – określenie ilości i częstotliwości wizyt. Wszystkie przedstawione powyżej zabiegi wykonuje się w seriach.
W leczeniu łysienia okresowego najważniejsze będzie ustalenie przyczyny i usunięcie jej. Jeśli wynika z osłabienia, trzeba uzupełnić niedobory w diecie, zaprzestać antybiotykoterapii lub zmienić obciążające włosy nawyki i nie narażać ich na złe warunki pogodowe. Wzmacniać włosy od wewnątrz poprzez zażywanie skrzypu czy biotyny, a od zewnątrz stosować wcierki i odżywki. Doskonałym posunięciem będzie także profesjonalny zabieg trychologiczny, który szybciej poprawi kondycję włosów i w rezultacie zagęści je – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Domowe sposoby na łysienie okresowe
Co na wypadanie włosów po ciąży, sezonowe wypadanie włosów oraz inne formy łysienia okresowego zadziała najlepiej? Zabiegi trychologiczne to najlepszy sposób na pobudzenie wzrostu włosów. Istnieją jednak sposoby na to, aby w domowych warunkach wspomagać taką kurację. Pomoże stosowanie szamponów, masek, odżywek o wcierek, które pobudzają wzrost włosów. Nie musi być to koniecznie np. szampon na wypadanie włosów po ciąży, a po prostu produkt, który pobudza ich wzrost. Osoby, które mają problem z brakiem mikroelementów mogą stosować np. witaminy w tabletkach, w tym witaminy na wypadanie włosów po ciąży.
Podsumowanie
Choć łysienie okresowe może wydawać się błahym problemem, gdyż mija po pewnym czasie, to jednak bardzo często stanowi poważną dolegliwość. Włosy odrastają powoli, nie od razu wszystkie – proces ten trwa dość długo. Dlatego świetną pomocą są specjalistyczne zabiegi trychologiczne. Ważne, aby przeprowadzać je w renomowanych placówkach.
FAQ
1. Skoro łysienie okresowe przechodzi samoistnie, to czy jest sens podejmować leczenie?
Jak najbardziej jest sens podejmować leczenie, ponieważ przerzedzone włosy mogą stać się stresorem, a stąd już tylko krok do łysienia neurotycznego. Poza tym włosy odrastające po chorobie rosną wolniej i są słabsze dlatego przyda im się wsparcie w postaci wzmacniającej mieszki włosowe pielęgnacji domowej oraz profesjonalnych zabiegów trychologicznych.
2. Czy jest sens przeprowadzać badania trychologiczne, gdy mamy do czynienia z łysieniem okresowym?
Oczywiście, że tak. Celem badań trychologicznym jest postawienie diagnozy, również poprzez wyeliminowanie poważnych schorzeń: np. łuszczycy skóry głowy, łysienia bliznowaciejącego czy neurotycznego, itp. Pewność zyskujemy dopiero po zrobieniu badań i wykluczeniu innych chorób.
3. Jak leczy się okresowe wypadanie włosów?
Podstawą jest tu znalezienie przyczyny, wykluczenie jej ( np. poprawa diety, zmiana czapki na taką z naturalnych włókien, nawilżanie powietrza) i wdrożenie wzmacniającej włosy pielęgnacji.
Bibliografia:
1. Chyl-Surdacka K, Przepiórka-Kosińska J, Gerkowicz A, Krasowska D, Chodorowska G.: Application of antimalarial medications in the treatment of skin diseases [w:] “Dermatology Review”, 2016
2. Lis-Święty A, Wcisło-Dziadecka D, Wyględowska-Kania M.: The most common diseases of scalp in childhood [w:] “Advances in Dermatology and Allergology”, 2009
3. Olszewska M, Rudnicka L, Rakowska A, Kurzeja M.: Advances in diagnosing hair loss [w:] „Dermatology Review”, 2009
4. Pełka M, Broniarczyk-Dyła G.: The using of biological agents in dermatology [w:] “Advances in Dermatology and Allergology”, 2007