Wypadanie włosów u mężczyzn, także młodych, to bardzo powszechny problem. Dotyczy on większości panów. Pierwsze symptomy mogą się pojawić nawet przed 30. rokiem życia. Sygnałem alarmowym są tzw. zakola oraz cofająca się linia włosów na czole.
Najważniejsze to zareagować jak najszybciej i niezwłocznie podjąć leczenie – wówczas istnieje największa szansa na osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Łysienie męskie - przyczyny

Łysienie u mężczyzn najczęściej spowodowane jest zaburzeniami cyklu wzrostu włosa, co wynika u znacznej większości pacjentów z:

  • nadmiaru androgenów,
  • skłonności genetycznych,
  • nieprawidłowej diety,
  • chorób przewlekłych,
  • stosowania niektórych leków.

Objawy łysienia męskiego

Utrata włosów związana z nadmiarem androgenów dotyka aż 70-80% mężczyzn. W tym wypadku pojawia się wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku – nawet po 25. roku życia. Cały proces najczęściej zaczyna się od powstania zakoli. Następnie obserwuje się łysienie na czubku głowy u mężczyzn.

Badania

Łysienie męskieChcąc ustalić, co na wypadanie włosów u mężczyzn zadziała najlepiej, konieczne jest przeprowadzenie serii specjalistycznych badań. Pierwszym krokiem jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Następnie kosmetolog trycholog wykonuje Trichoskopię oraz badanie Trichogram. Ponadto kosmetolog trycholog może poprosić o wykonanie badań krwi oraz konsultację z lekarzem specjalistą – np. endokrynologiem.
Trichoskopia to nieinwazyjne, ale szczegółowe badanie, polegające na obejrzeniu skóry głowy na dużym powiększeniu za pomocą specjalnego urządzenia, przypominającego długopis z kamerą. Jednocześnie wykonywana jest seria zdjęć, które wysyła się do laboratorium.
Trichogram polega na pobraniu próbek włosów do analizy laboratorium. Badane są zarówno cebulki, jak i łodygi, dzięki czemu precyzyjniej można określić stopień zaawansowania problemu.

Wypadanie włosów u mężczyzn - leczenie

W przypadku wypadania włosów u mężczyzn, najlepsze rezultaty otrzymamy, stosując profesjonalne zabiegi trychologiczne. Dzięki nim nie tylko można powstrzymać proces łysienia, ale też zagęścić fryzurę w obszarach, gdzie już doszło do nadmiernej utraty włosów. Najskuteczniejsze rozwiązania to:

  • mezoterapia: to grupa zabiegów, podczas których bezpośrednio do skóry wprowadza się odpowiednio dobrane substancje odżywcze. Najczęściej jest to osocze bogatopłytkowe, które wcześniej pozyskuje się od pacjenta, lub kostykosteroid (Kenalog). Ze względu na sposób aplikacji, wyróżnia się mezoterapię igłową, mikroigłową (Dermapen/Mezopen) oraz bezigłową (Dermojet),
  • Kriomasaż Cryo-S: to zabieg polegający na wykorzystaniu dobroczynnego działania krioterapii. Efekt mrożenia zostaje uzyskany poprzez podanie podtlenku azotu. Zabieg ten skutkuje odnową biologiczną tkanek,
  • terapia UVA/UVB/PUVA: przeprowadzana jest przede wszystkim u pacjentów z łysieniem plackowatym. Zabiegi polegają na naświetlaniu skóry głowy promieniami UV,
  • Karboksyterapia Reology2: są to zabiegi polegające na podskórnym i śródskórnym podaniu dwutlenku węgla. Prowadzi to do rozszerzenia naczynek oraz powstania nowych,
  • Dr.CYJ Hair Filler: to wyjątkowa kuracja, podczas której podaje się specjalnie skomponowany koktajl odżywczy, bazujący na siedmiu peptydach oraz kwasie hialuronowym.

Wszystkie powyższe zabiegi wykonywane są w seriach. Zarówno wybór konkretnego zabiegu, jak i ustalenie ilości i częstotliwości, dokonuje kosmetolog trycholog, na podstawie wywiadu oraz wyników badań. Dzięki temu mamy pewność, że kuracja jest optymalnie i indywidualnie dobrana do potrzeb pacjenta.

Domowe sposoby na łysienie męskie

Najlepsze rezultaty w walce z łysieniem męskim można uzyskać podczas profesjonalnych zabiegów trychologicznych. W drogeriach można znaleźć wiele specyfików, które mają za zadanie walkę z tą przypadłością – np. szampon na wypadanie włosów dla mężczyzn – ale nie są one w stanie w takim stopniu zwalczyć problemu, jak profesjonalna kuracja. Jest to przede wszystkim dobre uzupełnienie leczenia trychologicznego.

Podsumowanie

Wypadanie włosów u mężczyzn to bardzo powszechny problem. Co istotne, nie mija on sam z siebie i nieleczony może spowodować całkowitą utratę włosów.

Dlatego, jeżeli widzisz u siebie pierwsze symptomy, nie zwlekaj i zgłoś się na badania do gabinetu trychologicznego. Z pomocą nowoczesnych zabiegów, można zatrzymać utratę włosów.

Darmowe konsultacje

Bibliografia:

1. Brzezińska-Wcisło L, Rakowska A, Rudnicka L: Androgenetic alopecia. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society [w:] „Dermatology Review”, 2018, s. 1-18.
2. Langner A, Ambroziak M: Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy warto leczyć? [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2003, s. 46-50.