Atopowe zapalenie skóry głowy


Atopowe zapalenie skóry to uciążliwa choroba o charakterze przewlekłym, mająca podłoże genetyczne. Obejmować może każdy obszar ciała, także owłosioną skórę głowy. Wówczas bardzo często stanowi przyczynę łysienia.

Atopowe zapalenie skóry głowy - przyczyny

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu genetycznym. Zmiany skórne to rezultat nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na niewielkie dawki antygenów. Dochodzi wówczas do nadmiernej produkcji przeciwciał. Atopię mogą zaostrzać czynniki środowiskowe. Wpływ na pojawienie się zmian mogą mieć zanieczyszczenia środowiska, wysoka temperatura, skłonność do nadmiernej potliwości, ale też podrażnienie i przesuszenie skóry (np. poprzez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków).

Objawy atopowego zapalenia skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry najczęściej po raz pierwszy pojawia się u noworodków oraz dzieci około 6 – 7 roku życia. Jest to choroba przewlekła, charakteryzująca się okresami nawrotów i wyciszenia objawów. Zmiany mogą pojawiać się na całym obszarze ciała, również w okolicy owłosionej skóry głowy. Zmianom skórnym często towarzyszą inne dolegliwości alergiczne, jak: katar sienny, astma, a także alergiczne zapalenie spojówek.

Obszar skóry, dotknięty atopowym zapaleniem, w fazie aktywnej jest zmieniony chorobowo. Są to zmiany rumieniowe, pokryte strupami, a także sączące się. Obserwować można grudki oraz nadżerki. Bardzo często widoczne jest również złuszczanie naskórka.

Atopowe zapalenie skóry głowy a wypadanie włosów

W wielu przypadkach atopowe zapalenie skóry głowy powoduje wzmożone wypadanie włosów. Dlaczego tak się dzieje? Mieszki są nie dość dobrze zakorzenione i są zbyt słabe. Ponadto łysieniu sprzyja intensywne drapanie głowy.

Badania

Atopowe zapalenie skóryChcąc zdiagnozować atopowe zapalenie skóry oraz określić stopień wpływu choroby na wypadanie włosów, wykonuje się specjalistyczne badania trychologiczne. Jest to przede wszystkim Trichoskopia oraz Trichogram.
Trichoskopia polega na obejrzeniu skóry głowy oraz włosów na dużym powiększeniu – nawet kilkudziesięciokrotnym. W tym celu wykorzystywane jest urządzenie, posiadające specjalną kamerę, z której obraz można oglądać na bieżąco. Jednocześnie wykonuje się serię zdjęć, które wysyłane są do analizy laboratoryjnej.
Trichogram to badanie, podczas którego pobiera się do badań włosy razem z cebulkami. Następnie próbki wysyłane są do analizy laboratoryjnej. Tak dokładna analiza pozwala na trafniejszą diagnostykę choroby i jej wpływu na wypadanie włosów.

Leczenie

W ramach kuracji wykonywać można specjalistyczne zabiegi trychologiczne takie, jak:

  • mezoterapia: do skóry podawane są koktajle odżywcze za pomocą kaniuli (mezoterapia igłowa), urządzenia Dermapen/Mezopen (mezoterapia mikrogłowa) lub urządzenia Dermojet (mezoterapia bezigłowa). Najczęściej podaje się osocze bogatopłytkowe (wcześniej pobrane od pacjenta) lub preparat Kenalog,
  • Karboksyterapia Reology2: podczas tych zabiegów podaje się podskórnie lub śródskórnie dwutlenek węgla, dzięki czemu ulegają rozszerzeniu naczynka i powstają nowe,
  • Dr.CYJ Hair Filler: zabiegi polegają na iniekcyjnym podaniu środka, bazującego na kompozycji siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
  • Kriomasaż Cryo-S: za pomocą podtlenku azotu wykonujemy krioterapię, podczas której uzyskujemy efekt odnowy biologicznej,
  • terapia UVA/UVB/PUVA: to zabiegi stosowane przede wszystkim w przypadku łysienia plackowatego. Polegają na naświetlaniu skóry za pomocą promieni UV.

Powyżej wymienione zabiegi wykonuje się zawsze seriach. Zarówno wybór konkretnego zabiegu, jak i również ustalenie ilości i częstotliwości wizyt, należą do specjalisty, jakim jest kosmetolog trycholog lub dermatolog trycholog.

Domowe sposoby

Nie ma efektywnych, domowych metod na pobudzenie wzrostu włosów, ale można wspomóc walkę z atopowym zapaleniem skóry. Takie rozwiązanie nie powinny być jednak samodzielną metodą leczenia, a sposobem na jej uzupełnienie.
Najważniejsze to traktować skórę łagodnie, nie wysuszając jej i nie podrażniając. Kosmetyki do mycia powinny być łagodne – sprawdzą się specjalistyczne płyny dostępne w aptece. Skóry nie powinno się intensywnie trzeć – należy przykładać do niej ręcznik.

Podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry głowy może powodować łysienie. Niełatwo zwalczyć te skutki choroby, ale jest to możliwe. Najlepsze efekty uzyskamy dzięki specjalistycznym zabiegom trychologicznym. Pierwszym krokiem jest konsultacja z kosmetologiem trychologiem, który wykona specjalistyczne badania oraz dobierze najlepszy plan leczenia.

Darmowe konsultacje

Bibliografia

1. Dobek J, Panaszek B.: Alergologia w praktyce lekarza POZ [w:] Lekarz POZ, 2016
2. Jaworek A, Wojas-Pelc A.: Clinical phenotypes of atopic dermatitis [w:] Przegląd Dermatologiczny, 2018
3. Jaworek A, Wojas-Pelc A: History of atopic dermatitis – a short review from ancient to modern medicine [w:] Przegląd Dermatologiczny, 2017
4. Mikołajczyk J, Rzepa T, Król J, Żaba R.: Body image assessment and quality of life in patients with atopic dermatitis [w:] Przegląd Dermatologiczny, 2017
5. Owczarek W., Ziajka E., Paluchowska E.: Lassueur-Graham-Little-Piccardi syndrome in a patient with atopic dermatitis and allergic rhinitis – case report [w:] Postępy Dermatologii i Alergologii, 2010