SPIS TREŚCI
- 1. Przyczyny
- 2. Objawy
- 3. Badania
- 4. Leczenie
- 5. Domowe sposoby
Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, w której gruczoły łojowe są nadaktywne i produkują zbyt dużo sebum. Łojotok może pojawić się u osób w każdym wieku (u dzieci jest to tzw. ciemieniucha) i bez względu na płeć. Łojotokowemu zapaleniu skóry głowy często towarzyszą zrogowacenia i odrywające się strupy, które powodować mogą nadmierne wypadanie włosów.
Przyczyny
Istnieje kilka przyczyn, mogących wpływać na pojawienie się łojotokowego zapalenia skóry głowy. Dużą rolę odgrywają drożdżaki z rodzaju Malassezia furfur oraz Pityrosporum ovale. Ich nadmierna ilość stanowi jedną z przyczyn pojawiania się choroby. Wspomniane grzyby są obecne na powierzchni skóry każdego człowieka, ale gdy ich ilość drastycznie wzrasta, mogą pojawiać się stany zapalne oraz choroby skóry głowy – w tym łojotokowe zapalenie skóry. Ważnym elementem jest również nadaktywność gruczołów łojowych. To właśnie łój stanowi pożywienie dla drożdżaków.
Na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą też wpływać czynniki hormonalne. Mowa tu przede wszystkim o zaburzeniach poziomu androgenów oraz progesteronu oraz inne czynniki- ujęto je w tabeli.
Czynniki wywołujące i przyczyniające się do wywołania łojotokowego zapalenia skóry głowy | |
Bezpośrednie | Pośrednie |
Nadmierne namnożenie się drożdżaków z rodzaju Malassezia furfur | Skłonności genetyczne |
Nadmierne namnożenie się drożdżaków z rodzaju Pityrosporum ovale | Zaburzenia hormonalne |
Bakteria Staphylococcus epidermidis | Nieodpowiednia dieta |
Nadaktywność gruczołów łojowych | Nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy |
Osłabienie odporności | |
Nadwaga | |
Stres | |
Łuszczyca |
Objawy
Łojotokowe zapalenie skóry głowy charakteryzuje się zmianami w obrębie zainfekowanej tkanki. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest łuszczenie się naskórka, któremu towarzyszy rumień. Łuski mogą mieć barwę od białawej po żółtą.
Badania nad łojotokowym zapaleniem skóry głowy
Kosmetolog trycholog oraz dermatolog trycholog są w stanie zdiagnozować łojotokowe zapalenie skóry już na podstawie wywiadu z pacjentem. Jednakże w celu upewnienia się, że nie mamy do czynienia z inną chorobą skóry głowy, a także w celu pozyskania bardziej szczegółowych informacji, wykonuje się specjalistyczne badania trychologiczne. Jedną z podstawowych metod jest Trichoskopia. Polega ona na obejrzeniu na kilkudziesięciokrotnym powiększeniu skóry głowy. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenie z kamerą. Podczas badania wykonane zostają także zdjęcia, które następnie podlegają ocenie laboratoryjnej. Kluczowe jest również badanie Trichogram, podczas którego pobiera się do badań włosy wraz z cebulkami. Próbki wysyła się do laboratorium i tam poddaje szczegółowej analizie.
Leczenie
Nowoczesna trychologia daje możliwość skutecznego leczenia wypadania włosów, spowodowanego łojotokowym zapaleniem skóry. Skorzystać można z takich innowacyjnych zabiegów, jak:
- Karboksyterapia Reology2: to jeden z ciekawszych zabiegów. Polega na podaniu podskórnie i śródskórnie dwutlenku węgla, co prowadzi do rozszerzenia naczynek oraz do powstania nowych,
- mezoterapia: polega na wprowadzeniu do skóry odpowiednio dobranego koktajlu odżywczego. Rozróżnia się mezoterapię igłową, mikroigłową i bezigłową. Podczas mezoterapii igłowej substancje odżywcze podaje się za pomocą igły – kaniuli. W przypadku mikroigłowej za pomocą specjalnego urządzenia Dermapen/Mezopen, a do wykonania bezigłowej wykorzystuje się Dermojet. Najczęściej stosuje się osocze bogatopłytkowe, wcześniej pozyskane od pacjenta lub specjalny preparat Kenalog,
- Dr.CYJ Hair Filler: to nowoczesny preparat bazujący na mieszance siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
- Kriomasaż Cryo-S: to propozycja wykorzystująca podtlenek azotu. Poprzez jego podanie dochodzi do zamrożenia tkanek. Proces ten pobudza odnowę biologiczną,
- terapia UVA/UVB/PUVA: polega na naświetlaniu skóry promieniami UV. Zabiegi stosuje się przede wszystkim u osób z łysieniem plackowatym.
- Warto również stosować dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry w kuracji pielęgnacyjnej
Wszystkie wymienione zabiegi stosuje się w seriach. Ilość i częstotliwość wizyt zawsze ustala kosmetolog trycholog lub dermatolog trycholog. Terapia zawsze musi zostać dostosowana do szeregu indywidualnych uwarunkowań. Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, której leczenie powinno zawsze przebiegać pod kontrolą specjalisty.
Domowe sposoby
W przypadku łojotokowego zapalenia skóry oraz wynikającego z niego łysienia, kluczową rolę pełni profesjonalne leczenie. Jednakże specjalistyczna terapia może zostać uzupełniona poprzez dietę, która pomoże w walce z tą dolegliwością. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty zawierające witaminy z grupy B oraz cynk. Wymienić tu można nasiona, pestki, kaszę gryczaną, drób, jagnięcinę, wołowinę oraz ryby.
Jednocześnie osoby zmagające się z łojotokowym zapaleniem skóry powinny unikać produktów z dużą zawartością cukru. Nie należy też spożywać alkoholu, ostrych potraw oraz serów pleśniowych. Te produkty mogą przyczyniać się do wzmożonego rozwoju drożdżaków oraz pobudzenia produkcji łoju.
Specjalistyczne zabiegi trychologiczne powinny być także uzupełnione codzienną, delikatną pielęgnacją skóry głowy. Jednak osoby z łojotokowym zapaleniem skóry głowy kosmetyki do pielęgnacji powinny dobierać ze szczególną starannością. W składzie kosmetyku unikać substancji, które wysuszają i podrażniają, bo to nasili objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy. Należy więc wyeliminować kosmetyki, które zawierają: alkohol, spieniające SLS-y, parabeny czy silikony. To chemiczne dodatki, które najczęściej maskują problemy, lecz realnie nie pielęgnują skóry.
Dużo lepiej będzie, gdy wybierzemy kosmetyki naturalne dedykowane do skalpu i włosów z problemem łojotokowego zapalenia skóry głowy. Kosmetyki naturalne są oparte o wyciągi z roślin o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Dlatego łagodzą objawy choroby i podtrzymują efekty terapii trychologicznej. Preparaty powinny zawierać substancje przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i keratolityczne (złuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka).
SEBORHSkuteczna kuracja pielęgnacyjna na łojotokowe zapalenie skóry głowy Sprawdź teraz
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekłe schorzenie dermatologiczne. Nie rozumiemy do końca jego patogenezy i nie znamy skutecznego leku – leczymy objawowo. Częściej chorują na nie mężczyźni, a choroba nasila się w okresie jesienno-zimowym. Charakterystyczne dla niej są rumień i tłusta łuska, która swędzi. W zaawansowanym stadium choroby łój i łuską tworzą na głowie chorego twardą skorupę. Choroba ma przebieg nasilający się i nawrotowy, dlatego nawet w remisji stosujemy miejscowe preparaty lecznicze – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Podsumowanie
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to uporczywa dolegliwość, która może prowadzić do nadmiernej utraty włosów. Jednakże istnieją sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Najważniejsze, aby jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty – kosmetologa trychologa lub dermatologa trychologa.
FAQ
1. Jak leczy się łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Dermatolodzy rekomendują szampony przeciwgrzybiczne na łojotokowe zapalenie skóry głowy (zawierające np. ketokonazol), szampony z cyklopiroksolaminą, siarczkiem selenu, pirotynianem cynku oraz dziegcie. Jednak efekty działania tych preparatów są najczęściej krótkotrwałe. Stałą poprawę przyniosą zabiegi trychologiczne, które zapobegną również wypadaniu włosów: np. mezoterapia,, kriomasaż czy terapia promieniami światła UV.
2. Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Należy skonsultować się z trychologiem, który przeprowadzi wywiad i zleci badania: trichoskoię lub/i trichogram.
3. Czy łojotokowe zapalenie skóry występuje tylko na skalpie?
Nie, łojotokowe zapalenie skóry głowy to tylko jedna z jego odmian. To schorzenie może występować także na twarzy, na klatce piersiowej, zgięciach stawowych czy okolicach intymnych. Nie, zmiany chorobowe mogą pojawić się także na twarzy i tułowiu oraz powiekach.
Podsumowanie
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to uporczywa dolegliwość, która może prowadzić do nadmiernej utraty włosów. Jednakże istnieją sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Najważniejsze, aby jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty – kosmetologa trychologa lub dermatologa trychologa.