Łysienie neurotyczne to łysienie stresogenne – powodowane stanami intensywnego lub przedłużającego się napięcia nerwowego. Skutki w postaci nadmiernej utraty włosów widoczne są najczęściej po kilku tygodniach od wystąpienia czynnika. Na ten problem cierpią pacjenci bez względu na wiek, czy płeć.

Przyczyny łysienia neurotycznego

W jaki sposób stres powoduje łysienie? Silne lub przewlekłe napięcia nerwowe to istotny czynnik, wpływający na nadmierną utratę włosów. Stres może spowodować zbyt szybkie przejście z fazy wzrostu włosa w fazę spoczynku – telogenu – po której następuje wypadnięcie. W efekcie zbyt wiele włosów w jednym momencie znajduje się w fazie wypadania, a fryzura się przerzedza. Ponadto przedłużający się stres może znacznie osłabiać mieszki włosowe oraz same włosy, co także doprowadza do ich wzmożonego wypadania oraz łamania się.
Łysienie neurotyczne

Objawy

Kiedy to łysienie stres powoduje, włosy przerzedzają się na całym obszarze skóry głowy. Oznacza to, że nie obserwuje się charakterystycznych łysych placków, a ogólny spadek gęstości.

Utrata włosów następuje po upływie kilku tygodni – miesięcy, co wynika z długości konkretnych faz wzrostu włosów.

Leczenie

Podstawową terapią w pacjentów, u których to stres łysienie powoduje, jest wyeliminowanie głównego czynnika powodującego zdenerwowanie. Tylko wówczas możliwe będzie opanowanie utraty włosów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że włosy nie odrastają od razu. Długości cykli wzrostu włosa sprawia, że proces ten może trwać miesiącami. Zanim natomiast włosy osiągną pożądaną długość, minie nawet kilka lat. Dzięki nowoczesnym zabiegom trychologicznym, proces ten można pobudzić. Najczęściej wykonywane zabiegi to:

  • mezoterapia: jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów jest właśnie mezoterapia. Ze względu na zastosowaną technikę możemy wyróżnić mezoterapię igłową (wykonywana za pomocą igły - kaniuli), mezoterapię mikroigłową (Dermapen/Mezopen) oraz mezoterapię bezigłową (Dermojet). Najczęściej podaje się osocze bogatopłytkowe lub kortykosteroid - Triamcinolone acetonide (Kenalog),
  • Kriomasaż Cryo-S: krioterapia polega na ochładzaniu tkanek poprzez podanie podtlenku azotu. W rezultacie pobudzona zostaje odnowa biologiczna,
  • Dr.CYJ Hair Filler: podczas tych zabiegów podaje się specjalny preparat, bazujący na sile siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
  • Karboksyterapia Reology2: podczas tego zabiegu podaje się podskórnie i śródskórnie dwutlenek węgla. W efekcie rozszerzają się naczynka i powstają nowe,
  • terapia UVA/UVB/PUVA: te zabiegi wykonywane są przede wszystkim u pacjentów, cierpiących na łysienie plackowate. Polegają one na naświetlaniu skóry głowy promieniami UV.

Wszystkie wymienione powyżej zabiegi trychologiczne wykonuje się w seriach. Ilość i częstotliwość ich wykonywania uzależniona jest od wielu indywidualnych uwarunkowań. Cały plan kuracji zawsze ustala trycholog kosmetolog, opierając się na wcześniej przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem oraz na wynikach badań.

Badania

Trichogram - badanieChcąc ustalić jak najskuteczniejszy plan leczenia, konieczna jest profesjonalna i precyzyjna diagnostyka. Dlatego całe leczenie powinno zacząć się od wizyty konsultacyjnej, podczas której kosmetolog trycholog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Wykonywane są również dwa nowoczesne badania – Trichogram oraz Trichoskopia.
Trichogram polega na pobraniu włosów wraz z cebulkami. Próbki wysyłane są do laboratorium, gdzie poddaje się je ocenie. Trichoskopia to z kolei badanie polegające na obejrzeniu skóry głowy oraz włosów na dużym powiększeniu, za pomocą specjalnego urządzenia, którego głowica zakończona jest kamerą. Podczas badania wykonana zostaje seria zdjęć, które także wysyłane są do laboratorium.

Domowe metody

Wiele osób, u których stres łysienie powoduje, stara się walczyć z tym problemem w domowym zaciszu. Szampony, wcierki, maski i odżywki na wypadanie włosów mogą faktycznie poprawić kondycję włosów, ale nie dadzą tak dobrych efektów jak zabiegi. Takie sposoby doskonale uzupełnią profesjonalne leczenie, ale go nie zastąpią.

Podsumowanie

W przypadku łysienia spowodowanego stresem najważniejsze to wyeliminować główny czynnik, powodujący utratę włosów – zdenerwowanie. To najważniejsza zasada, bez której dalsze kroki nie będą miały sensu. Chcąc dodatkowo ograniczyć utratę włosów i naprawić już wyrządzone szkody, warto zdecydować się na profesjonalne zabiegi trychologiczne.

Darmowe konsultacje

Bibliografia:

1. Joss-Wichman E, Broniarczyk-Dyła G: Current views on etiology of alopecia areata [w:] “Advances in Dermatology and Allergology”, 2005
2. Olszewska M, Rudnicka L, Rakowska A, Kurzeja M: Advances in diagnosing hair loss [w:] „Dermatology Review”, 2009
3. Owczarczyk-Saczonek A, Placek W, Maksymowicz W: The importance and use of stem cells in dermatology [w:] “Dermatology Review”
4. Skrok A, Kozłowska A: The role of hormonal thyroid gland pathology in hair disorders [w:] “Dermatology Review”, 2013