Grzybica skóry głowy to coraz powszechniej występująca choroba. Wywołują ją grzyby, które są stałym elementem mikroflory powierzchni skóry człowieka. Gdy dochodzi do ich inwazji, dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego. Grzybica jest niezwykle zakaźną chorobą, a jej leczenie jest dość długie.

Grzybica włosów - przyczyny

Przyczyny grzybicy skóry głowyGrzybica skóry głowy wywoływana jest przez grzyby. Do zarażenia najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z chorym lub przedmiotami, których używa (np. ręcznik, grzebień, odzież). Nie zawsze jednak zetknięcie się z taką osobą oznacza jednoznacznie zachorowanie, dzięki mechanizmom obronnym organizmu. Z tego powodu ryzyko zakażenia zwiększa się u osób o obniżonej odporności, w przypadku na przykład: infekcji wirusowej lub bakteryjnej, antybiotykoterapii, czy złej diety.
Ryzyko pojawienia się grzybicy może również zwiększyć nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Stosowanie zbyt agresywnych środków myjących spowoduje naruszenie bariery ochronnej. W takich warunkach łatwiej o rozwój grzybicy.

Objawy grzybicy skóry głowy

Najczęstsze objawy towarzyszące zmianom grzybicznym to:

 • zaczerwienienie skóry,
 • świąd i ból,
 • guzki w okolicy mieszków włosowych, z których może wydobywać się ropa,
 • złuszczanie się naskórka,
 • wypadanie włosów.

Grzybica włosów – rodzaje

Bardziej szczegółowy obraz kliniczny oraz przebieg choroby zależy od tego, z jakim rodzajem grzybicy skóry głowy mamy do czynienia. Wyróżnić można następujące typy:

 • grzybica strzygąca: wywoływana jest przez grzyb Trichophyton endothrix, który znajduje się wewnątrz włosa. Ogniska chorobowe są liczne, barwy szarawej, w ich obszarze włosy są ułamane na różnych długościach,
 • grzybica drobnozarodnikowa: wywoływana jest przez grzyb drobnozarodnikowy Microsporum audoudinii, występujący zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz włosów. Czasem można zauważyć je jako białawe kropki. W zainfekowanym obszarze obserwuje się równo ułamane włosy, które otacza szarawa tkanka. W tym przypadku ogniska chorobowe są bardziej rozległe, a ich ilość mniejsza. Ten typ grzybicy skóry głowy jest bardzo zaraźliwy, szczególnie wśród dzieci,
 • grzybica woszczynowa: najbardziej charakterystycznym objawem tego typu grzybicy jest pojawianie się płatków woszczynowych o barwie żółtej, wielkości kilku centymetrów. Są one zagłębione w skórze, a po ich usunięciu pozostaje blizna, w obszarze której nie odrastają włosy. Ten typ grzybicy pojawia się najczęściej przed okresem dojrzewania.

Grzybica skóry głowy a wypadanie włosów

Grzybica skóry głowy może doprowadzić do znacznej utraty włosów. W zależności od rodzaju choroby, grzyby mogą powodować naruszenie struktury włosa lub struktury pochewki włosa.

Tylko w przypadku grzybicy woszczynowej dochodzi do trwałego wyłysienia i zastąpienia zdrowej tkanki blizną. Przejściowe lub częściowe łysienie powoduje grzybica strzygąca oraz drobnozarodnikowa.

Badania

Grzybica skóry głowyWielu specjalistów, kosmetologów – trychologów i dermatologów – trychologów, już na podstawie wywiadu z pacjentem jest w stanie stwierdzić nie tylko wystąpienie grzybicy skóry głowy, ale też ustalić jej rodzaj. Jednakże chcąc postawić diagnozę z większą pewnością, a także ustalić, jak bardzo grzybica wpłynęła na utratę włosów, stosuje się nowoczesne metody diagnostyki trychologicznej – badanie Trichogram oraz Tricoskopię.
Trichogram polega na pobraniu próbek włosów wraz z cebulkami. Zostają one wysłane do specjalistycznego laboratorium i tam poddane analizie. Wyniki gotowe są po około miesiącu.
Trichoskopia polega na obejrzeniu skóry głowy oraz nasady włosów na dużym powiększeniu. Wykorzystuje się tu specjalistyczne urządzenie, którego głowica zakończona jest kamerą. Osoba wykonująca badanie, nie tylko obserwuje obraz w czasie realnym, ale także wykonuję serię zdjęć, które razem z próbkami, pobranymi podczas badania Trichogram, trafiają do laboratorium.

Grzybica a wypadanie włosów - leczenie

Leczenie grzybicy skóry głowy musi odbywać się pod ścisłą kontrolą specjalisty. W zależności od typu choroby oraz stopnia zaawansowania dobierze najlepszą kurację, obejmującą stosowanie środków doustnych lub miejscowych.
W przypadku leczenia samego łysienia spowodowanego przez grzybicę skóry głowy, maści, kremy, czy tabletki nie są wystarczająco skuteczne. Istnieją jednak efektywne zabiegi, dzięki którym można powstrzymać proces uraty włosów, a co najważniejsze – pobudzić wzrost włosów. Wśród najskuteczniejszych rozwiązań trychologicznych należy wymienić takie jak:

 • mezoterapia: wyróżnia się mezoterapię igłową (wykonywaną za pomocą specjalnej igły), mezoterapię mikroigłową (przeprowadzaną za pomocą urządzenia Dermapen/Mezopen) oraz mezoterapię bezigłową (Dermojet). Wszystkie te zabiegi polegają na podaniu do skóry specjalnie dobranych substancji odżywczych, mających pobudzić porost włosów. Najczęściej stosowane preparaty to wcześniej pobrane od pacjenta osocze bogatopłytkowe oraz kortykosteroid - Triamcinolone acetonide (Kenalog),
 • Kriomasaż Cryo-S: podczas tego zabiegu na skórę głowy działa się podtlenkiem azotu, który to ochładza tkanki, pobudzając odnowę biologiczną,
 • Karboksyterapia Reology2: wstrzyknięcie podskórnie lub śródskórnie dwutlenku węgla powoduje rozszerzenie naczynek oraz powstanie nowych, co w perspektywie przekłada się na pobudzenie wzrostu włosów,
 • Dr.CYJ Hair Filler: podczas tych zabiegów poprzez nakłucia podaje się specjalistyczną mieszankę siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego, które to pobudzają wzrost włosów,
 • Terapia UVA/UVB/PUVA: najczęściej wykorzystuje się ją u pacjentów z łysieniem plackowatym. Polega na naświetlaniu skóry głowy promieniami UV.

Wszystkie wspomniane zabiegi przeprowadza się w seriach. Szczegółowy plan kuracji zawsze ustala kosmetolog trycholog lub dermatolog trycholog. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz zapoznaniu się z wynikami specjalistycznych badań (Trichogram i Trichoskopia) wybiera najlepszy w danym przypadku zabieg, a także ustala ilość i częstotliwość wizyt.

Grzybica włosów - domowe metody

Grzybica skóry - domowe sposobyLeczenie grzybicy skóry głowy zawsze powinno się odbywać pod okiem specjalisty. Tylko profesjonalna kuracja umożliwia całkowite, efektywne wyleczenie. Jednocześnie warto przestrzegać kilku prostych zasad, które usprawnią cały proces.
Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób pielęgnujemy skórę głowy. Trzeba myć ją regularnie, ale nie za często, aby jej nie przesuszyć i nie podrażnić. Najlepiej używać w tym celu delikatnych preparatów o naturalnym składzie.

Ważnym elementem jest regularne pranie ręczników i pościeli, a także czyszczenie grzebieni, szczotek i innych akcesoriów. W ten sposób ograniczymy nie tylko ryzyko zarażenia pozostałych domowników, ale też przyśpieszymy leczenie nas samych, eliminując ryzyko ciągłego zarażania się grzybami.

Grzybica włosów - podsumowanie

Walka z grzybicą skóry głowy bardzo często trwa tygodniami, miesiącami, u niektórych nawet latami - u części pacjentów choroba nawraca. Poza wieloma innymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami, może powodować znaczną utratę włosów oraz łysienie. Nie we wszystkich przypadkach włosy samoistnie odrastają po pozbyciu się grzybicy. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu są zabiegi trychologiczne.

Darmowe konsultacje

Bibliografia

1. Browicz A, Kubisiak-Rzepczyk H, Hasse-Cieślińska M, Karasińska A, Adamski Z.: Analysis of superficial mycoses in children examined in 2013–2016 in the Unit of Medical Mycology at the Department of Dermatology [w:] Przegląd Dermatologiczny, Poznań 2017
2. Hasse-Cieślińska M, Miroszewska-Sobańska T.: Współczesne zagrożenia grzybicami skóry [w:] Przewodnik Lekarza, 2004
3. Tchórzewska A, Zdrodowski M, Janczyło-Jankowska M, Zdrodowska-Stefanow B, Flisiak I.: Tinea profunda of atypical location – case report [w:] Przegląd Dermatologiczny, 2016