Trichotillomania – wyrywanie włosów z głowy - to choroba o podłożu psychologicznym, polegająca na kompulsywnym wyrywaniu włosów, głównie z obszaru głowy, choć dotyczyć może również np. rzęs. Leczeniem zajmują się psychologowie oraz psychiatrzy. Trychologia pomóc może w kuracji skutków tego procederu.

Przyczyny

Nerwowość - trichotillomaniaWyrywanie włosów dotyczy najprawdopodobniej 1% społeczeństwa, częściej kobiet niż mężczyzn, choć pojawia się u przedstawicieli obu płci. Nie ma tu również granicy wieku. U osób nieletnich trichotillomania zaczyna się około 11 – 13 roku życia.
Istnieje wiele możliwych przyczyn pojawienia się tego problemu. Często jest to silny stres, traumatyczne przeżycia lub depresja. Nie bez znaczenia są również czynniki genetyczne oraz niedobór niektórych składników diety. Uważa się także, że skłonności do pojawienia się tego zaburzenia mają osoby cierpiące na nerwicę natręctw.

Objawy

Trichotillomania objawia się przerzedzeniem lub brakiem włosów, przede wszystkim w okolicy głowy. Problem najczęściej nasila się w okresach dużego stresu i napięcia. W otoczeniu chorego można zaobserwować sporą ilość włosów – w łóżku, w okolicy, w której spędza sporo czasu. Niektórzy pacjenci zjadają wyrwane włosy. To zaburzenie określane jest jako trichofagia.

Czy wyrywanie włosów osłabia je?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące odrastania włosów po zakończonym wyrywaniu. Jeżeli nie uszkodzono mieszków włosowych, to włosy będą powoli odrastać. Proces ten trwa kilka miesięcy – po około miesiącu pojawiają się na powierzchni skóry pierwsze włosy. Nie wszystkie jednak będą odrastać od razu. Nie zawsze też są w dobrym stanie – mogą być słabe i z tendencją do łamania się. Zanim osiągną pożądaną długość może minąć nawet ponad rok. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, gdy doszło do uszkodzenia mieszków włosowych. Wówczas samoistne odrastanie włosów nie jest możliwe.

Trichotillomania u dzieci

Wyrywanie włosów – choroba ta może pojawić się nawet u dzieci. Najczęściej jest to wiek około 11 – 13 lat. Nie jest pewne, czy w przypadku najmłodszych, przyczyny zaburzeń są inne niż u dorosłych.

Specjaliści uważają jednak, że u dzieci największe znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne.

Trichotillomania - terapia

Podstawą skutecznego leczenia trichotillomanii jest terapia z psychologiem. Szczególnie w przypadku starszych pacjentów konieczne może się okazać włączenie leczenia farmakologicznego. Wówczas stosuje się inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny - leki z grupy SSRI.

Trichotillomania - badanie

Chcąc ocenić stopień uszkodzenia włosów, można wykonać specjalne badania. Pacjent powinien udać się w tym celu na konsultację do kosmetologa trychologa. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, wykona badania Trichogram i Trichoskopię.
Trichogram polega na pobraniu włosów wraz z cebulkami, które następnie poddawane są analizie laboratoryjnej. Trichoskopia to procedura, podczas której za pomocą specjalnego urządzenia, ogląda się skórę głowy i wykonuje serię zdjęć, które także poddawane są analizie laboratoryjnej. Tak szczegółowa analiza pozwala na wdrożenie skutecznej terapii.

Trichotillomania – leczenie

Trichotillomania - jak leczyć? Istotnym elementem leczenia wyrywania włosów, który musi towarzyszyć terapii u psychologa, jest kuracja trychologiczna. Pozwala ona na pobudzenie wzrostu włosów, nawet gdy doszło do uszkodzenia mieszków włosowych. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów można wymienić takie rozwiązania, jak:

  • mezoterapia: jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów trychologicznych. Polega na podaniu bezpośrednio do skóry składników aktywnych. Najczęściej jest to osocze bogatopłytkowe, wcześniej pobrane od pacjenta, lub preparat Kenalog (kortykosteroid Triamcinolone acetonide). Ze względu na zastosowaną technikę można wyróżnić mezoterapię igłową (zabieg wykonuje się za pomocą kaniuli), mikroigłową (wykorzystuje się Mezopen/Dermapen) lub bezigłową (Dermojet),
  • Kriomasaż Cryo-S: to zabiegi opierające swe działanie na krioterapii. Temperatura zostaje obniżona poprzez podanie podtlenku azotu. W efekcie dochodzi do odnowy biologicznej,
  • Karboksyterapia Reology2: podczas tego zabiegu podawany jest iniekcyjnie dwutlenek węgla. W rezultacie poprawia się mikrokrążenie, rozszerzają naczynka i powstają nowe,
  • Dr.CYJ Hair Filler: to zabiegi polegające na podaniu specjalnego koktajlu odżywczego, który bazuje na mieszance peptydów oraz kwasu hialuronowego,
  • terapia UVA/UVB/PUVA: stosowana jest prze wszystkim w przypadkach łysienia plackowatego. Zabiegi polegają na naświetlaniu skóry promieniami UV.

W przypadku schorzenia, jakim jest trichotillomania, leki nie istnieją. Jedyną skuteczną formą leczenia jest terapia u psychologa oraz profesjonalne zabiegi trychologiczne. Należy pamiętać, że wszystkie je wykonuje się w seriach.

Dokładną ilość i częstotliwość ustala kosmetolog trycholog, po odbyciu konsultacji.

Podsumowanie

Wyrywanie włosów z cebulkami, trichotillomania, to poważny problem o psychologicznej genezie. Dlatego w tym przypadku fundamentalne znaczenie ma skonsultowanie się z psychologiem. Indywidualne konsultacje, terapie grupowe – to najczęstsze rozwiązania. Wsparcia szukać można również na specjalnym, dla osób z problemem, jakim jest trichotillomania – forum. W leczeniu psychologicznym duże znaczenie ma również jak najszybsze doprowadzenie włosów do zadowalającego stanu. To są w stanie zapewnić specjalistyczne zabiegi trychologiczne.

Darmowe konsultacje

Bibliografia

1. Barańska-Rybak W, Nowicki R, Jakuszkowiak K, Jerzy Cubała W.: Psychodermatologia – nowa dziedzina medycyny [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2005
2. Szepietowski J, Salomon J.: Sesja plenarna II Trichotillomania – clinical picture and management [w:] “Dermatology Review”, 2009